22.1 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Nations League: Έβγαλε αντίδραση η Γαλλία, 2-0 με κυριαρχικό ποδόσφαιρο το Βέλγιο

Η Γαλλία επικράτησε 2-0 του Βελγίου εντός έδρας και πέτυχε την πρώτη νίκη στο φετινό Nations League.

Οι παίκτες του Τεντέσκο μπήκαν καλύτερα στο ματς και είχαν τη μπάλα στα πόδια τους όμως με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Μουανί έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με δυνατό σουτ εντός περιοχής, για να έρθει στο 57ο λεπτό ο Ντεμπελέ να ρίξει τίτλους τέλους στην αναμέτρηση, γράφοντας το 2-0 με περίτεχνη ενέργεια και ασύλληπτο αριστερό σουτ.

@equipedefrance

Αυτό ήταν και το πρώτο «τρίποντο» των δευτεραθλητών κόσμου στον όμιλο, έχοντας ηττηθεί (1-3) με ανατροπή στην πρεμιέρα από την Ιταλία, με το Βέλγιο να μένει στους τρεις βαθμούς.

Από την πλευρά της, η «Σκουάντρα Ατζούρα» έκανε το 2/2 επικρατώντας 2-1 του Ισραήλ στη Βουδαπέστη. Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο για τους φιλοξενούμενους, με τον Φρατέζι να ανοίγει το σκορ στο 38′ με προβολή με το… στήθος ύστερα από σέντρα του Ντιμάρκο, ενώ ο Κεν έγραψε το 0-2 στο 62′. Το Ισραήλ μείωσε στο 90′ με τον Αμπού Φανί, χωρίς όμως να μπορέσει να καταφέρει κάτι περισσότερο στην αναμέτρηση.

@azzurri Τα αποτελέσματα του Nations League (09/09):

Γαλλία – Βέλγιο 2-0 (29′ Μουανί, 57′ Ντεμπελέ) Ισραήλ – Ιταλία 1-2 (90′ Φανί – 38′ Φρατέζι, 62′ Κεν) Νορβηγία – Αυστρία 2-1 (9′ Μέιρε, 80′ Χάαλαντ – 37′ Σάμπιτζερ) Σλοβενία – Καζακστάν 3-0 (23′, 28′, 63′ Σέσκο) Μαυροβούνιο – Ουαλία 1-2 (73′ Κάμαϊ – 1′ Μουρ, 3′ Γουίλσον) Τουρκία – Ισλανδία 3-1 (2′, 52′, 88′ Ακτούρκογλου – 37′ Πάλσον Κύπρος – Κόσοβο 0-4 (9′, 21′ Μουρίκι, 48′ Ραχμάνι, 55′ Ντέλοβα) Ρουμανία – Λιθουανία 3-1 (4′ Μιχάιλα, 87′ Μάριν, 90+2′ Μιτρίτσα – 34′ Κάσιους)