Ο Αρανόφσκι έχασε τελείως τον πειθαρχικό έλεγχο. Κίτρινες κάρτες σε Τσιντώτα και Ενγκμπακοτό.

Απίστευτο το δεύτερο ημίχρονο στο γήπεδο της λεωφόρου Αλεξάνδρας.

ΠΕΝΑΛΤΙ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Ρουμάνο!!!

«Πανικός» στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Μπακάκης πέταξε την μπάλα πλάγιο.

Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

Ακόμη πέντε λεπτά για τα 90.

84΄ Εκτέλεσε ο Λόπες, η μπάλα έφυγε ψηλά.

82΄ Φάουλ σε εξαιρετική θέση για την ΑΕΚ και κίτρινη στον Αλεξανδρόπουλο. Παραμένει στο έδαφος ο Σιμάνσκι.

Για τον Παναθηναϊκό έχουν μπει Μπουζούκης και Σάντσες στις θέσεις Νιάς και Μολό.

75΄ ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ, όταν ο Σβάρνας πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα στην οριζόντια δοκό και άουτ.

71΄ Απάντηση από τον Μπόλονι με τους Αλεξανδρόπουλο κι Ενγκαμποκοτό αντί των Σανκαρέ και Χατζηγιοβάνη.

70΄ Αλλαγές για την ΑΕΚ με τους Σάκχοφ και Αλμπάνη να παίρνουν τις θέσεις των Μάνταλου και Τάνκοβιτς.

Η φάση ξεκίνησε από την πάσα του Βιγιαφάνιες στον Μακέντα και την μπαλιά του Ιταλού στον Χατζηγιοβάνη, που νικήθηκε σε πρώτο χρόνο από τον Τσιντώτα και ολοκλήρωσε την απόκρουση ο Λόπες.

68΄ Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, μεγάλη επέμβαση από τον Τσιντώτα στην προσπάθεια του Χατζηγιοβάνη.

Η ΑΕΚ του πρώτου 20λεπτου στο β΄ ημίχρονο δεν είχε καμία σχέση με εκείνη του πρώτου μισού. Η Ένωση βρήκε χώρους και απειλεί τον Παναθηναϊκό.

65΄ Κίτρινη στον Βασιλαντωνόπουλο. Λίγο νωρίτερα είχε δεχθεί και ο Σανκαρέ.

58΄ Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ, καθώς σε σιυτ του Σιμάνσκι και ασταθή επέμβαση του Διούδη, ο Τάνκοβιτς ολιγώρησε.

58΄ Ο Καρλίτος στη θέση του Καμπετσή.

55΄ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, απέναντι σε μια άμυνα που έχει… ταραχή. Ο Ανσαριφάρντ έκανε τη σέντρα για τον Γαλανόπουλο, έδιωξε ο Διουδης.

Στη φάση του 0-1 η ΑΕΚ ξεδίπλωσε μια (όχι γρήγορη) επίθεση από δεξιά, ο Ανσαριφάρντ έβγαλε τη σέντρα, ο Σένκεφελντ ολιγώρησε και ο Μάνταλος που είχε κινηθεί στην πλάτη του βγήκε πριν απ΄ αυτόν στην μπάλα κι εκτέλεσε τον Διούδη.

51΄ Ξανασκοράρει η ΑΕΚ με Ανσαριφάρντ, υψωμένο σημαιάκι, αλλά η μπάλα είχε βγει στην αρχική προσπάθεια του Μάνταλου.

50΄ ΓΚΟΛ 0-1 η ΑΕΚ με τον Μάνταλο.

48΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Τσιντώτα να σώζει την ΑΕΚ στην καλύτερη στιγμή του αγώνα.

Ξεκίνησε το β΄ ημίχρονο.

Χωρίς κλασική ευκαιρία τα πρώτα 45 λεπτά. Δύο οι τελικές, από τον Παναθηναϊκό, η μία στην εστία με την κεφαλιά του Σανκαρέ.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 0-0.

Ακόμη ένα λεπτό για το ημίχρονο.

Χωρίς κλασική ευκαιρία στον αγώνα ως τώρα. Ο Παναθηναϊκός έχει ανεβάσει ρυθμό και είναι καλύτερος, απέναντι σε μια ΑΕΚ που προσπαθεί να ψάξει το χώρο.

30΄ Ο Μολό γέμισε στην περιοχή προς τον Καμπετσή, που στόπαρε με το στήθος κι επιχείρησε ψαλίδι, με την μπάλα να καταλήγει αργά στα χέρια του Τσιντώτα.

27΄ Τσιγκρίνσκι και Νιάς δέχθηκαν από μία κίτρινη κάρτα.

Φτάσαμε στα μισά του πρώτου ημιχρόνου. Παιχνίδι χωρίς ρίσκο ως τώρα από τις δύο ομάδες, σε χαμηλό ρυθμό και χωρίς ευκαιρίες. Λείπουν οι ατομικές πρωτοβουλίες, με τον Μάνταλο να είναι εκτός αγώνα μέχρι στιγμής και οι «πράσινοι» να «σημαδεύουν» τον Μακέντα.

16΄ Πρώτη ευκαιρία, είναι για τον Παναθηναϊκό. Ο Χατζηγιοβάνης έδωσε στον Μολό κι εκείνος στον Μακέντα, που γύρισε την μπάλα και ο Σανκαρέ με κεφαλιά ανάγκασε τον Τσιντώτα να την πετάξει κόρνερ.

Έφυγε και το πρώτο δεκάλεπτο. Πολλά τα λάθη ως τώρα κι εμφανής η νευρικότητα των αντίπαλων.

Πρώτο πεντάλεπτο στον αγώνα, τίποτα αξιόλογο.

Ξεκίνησε ο αγώνας.

Διαιτητής είναι ο Ουκρανός Αρανίσκι.

Από την άλλη, ο Μανόλο Χιμένεθ θα ξεκινήσει με τους ακόλουθους ποδοσφαιριστές: Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλος, Σιμάνσκι,  Μάνταλος, Τάνκοβιτς, Ανσαριφάρντ.

Για το γηπεδούχο Παναθηναϊκό, ο Λάζλο Μπόλονι θα παρατάξει την ακόλουθη αρχική ενδεκάδα: Διούδης, Μολό, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Νιάς, Βιγιαφάνιες, Σανκαρέ, Χατζηγιοβάνης, Καμπετσής, Μακέντα.

Να θυμίσουμε πως η αναμέτρηση των δύο ιστορικών συλλόγων εντάσσεται στο πλαίσιο της 8ης ημέρας των πλέι οφ.

Αν χάσει, ο Παναθηναϊκός χάνει και κάθε ελπίδα για επιστροφή στην Ευρώπη. Από την πλευρά της, αν η Ένωση νικήσει ή πάρει βαθμό θα έχει τις περισσότερες πιθανότητες για να τερματίσει στην τέταρτη θέση, ενώ προλαβαίνει και τον τρίτο αυτή τη στιγμή Άρη.

Καλησπέρα. «Τελικός» Ευρώπης απόψε στο «Απ. Νικολαΐδης», με Παναθηναϊκό και ΑΕΚ να συγκρούονται για μια θέση στο νεοσύστατο Europa League Conference.