18.1 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

La Liga: Επιστροφή Εσπανιόλ και «μοιρασιά» στη Γαλικία

La Liga: Εντυπωσιακό ματς στο «Μπαλαϊδος» με τη Θέλτα να προηγείται με δύο γκολ και την Εσπανιόλ να ισοφαρίζει στο τέλος (2-2).

Χορταστικό ματς στο Βίγκο, όπου η Θέλτα φιλοξένησε την Εσπανιόλ για την 1η αγωνιστική της Primera Division. Η ομάδα της Γαλικίας φαινόταν πως θα πάρει σχετικά εύκολα τη νίκη, αλλά η «απάντηση» των Καταλανών ήρθε στο τέλος του ματς.

Το 2-2 αφήνει πικραμένους τους γηπεδούχους και με ικανοποίηση την ομάδα της Βαρκελώνης όπως είναι λογικό. Η Θέλτα προηγήθηκε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, με τον Ιάγκο Άσπας. Το 2-0 έκανε ο Πασιένσα στο 63’.

Κι ενώ φαινόταν πως όλα κρίθηκαν, ο Εσπόζιτο στο 72’ μείωσε για τους φιλοξενούμενους δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Η Εσπανιόλ κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα κι ο Χοσέλου διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων! Δίνοντας το βαθμό στην ομάδα του.