20.2 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

GP Στυρίας 2021: Άνετη νίκη ο Verstappen

Ο Max Verstappen κατέκτησε μια επιπλέον νίκη την τρέχουσα σεζόν, που του αυξάνει το προβάδισμα στο πρωτάθλημα οδηγών στους 18 βαθμούς. Η Red Bull ήταν κυρίαρχη, με την συγκεκριμένη νίκη να είναι με την μεγαλύτερη διαφορά σε σχέση με την Mercedes. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη του Ολλανδού στο φετινό πρωτάθλημα και η 14η συνολικά στην καριέρα του.1Επιπλέον, είναι η πρώτη φορά από το 2014, ήτοι στην υβριδική εποχή της F1, που ένας οδηγός της Mercedes δεν έχει ανέβει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου για τέσσερις συνεχόμενους αγώνες. Έτσι, μόλις επτά ημέρες μετά τη νίκη του στο Paul Ricard, ο Verstappen εκκινώντας από την pole position κράτησε άνετα την θέση του, και οδηγώντας κάθε γύρο του αγώνα στο Red Bull Ring πήρε την τρίτη του νίκη στην έδρα της ομάδας της Red Bull.2Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Lewis Hamilton, που δεν έδειξε σε κανένα σημείο ότι μπορεί να απειλήσει τον Ολλανδό και την Red Bull αλλά, με την τοποθέτηση φρέσκων ελαστικών στον προτελευταίο γύρο, ο Βρετανός έκανε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα και πήρε τον επιπλέον βαθμό. Στην τρίτη θέση ανέβηκε ο έτερος οδηγός της Mercedes, Valtteri Bottas, ο οποίος εκκίνησε από την 5η θέση, αλλά προσπέρασε Sergio Perez και άντεξε την πίεση του Μεξικανού στο τέλος του αγώνα, περιορίζοντας τον στην τέταρτη θέση.3Πίσω, ο Lando Norris είχε έναν καλό αγώνα, κατακτώντας πολύτιμους βαθμούς για τον εαυτό του και την McLaren, επαναλαμβάνοντας το αποτέλεσμα του περασμένου έτους. Ο νεαρός Βρετανός ήταν μπροστά από τους δύο οδηγούς της Ferrari, με τον Carlos Sainz και τον Charles Leclerc να κάνουν εξαιρετικό αγώνα. Ο Μονεγάσκος είχε μια επαφή με τον Pierre Gasly στην ευθεία μετά την πρώτη στροφή της πίστας, η οποία προκάλεσε ζημιά στην εμπρός αεροτομή του, καθώς και κλατάρισμα στο μονοθέσιο της AlphaTauri του Γάλλου.4Ο Leclerc μπήκε άμεσα στα pits, στο τέλος του πρώτου γύρου και έβαλε την σκληρή γόμα, την οποία κράτησε για τα 2/3 του αγώνα, και έπειτα με την μεσαία είχε εξαιρετικό ρυθμό και προσπέρασε αρκετά μονοθέσια. Ο Sainz, εκκινώντας από την 12 θέση, είχε ρυθμό και από ένα εφιαλτικό Γαλλικό Grand Prix, οι δύο οδηγοί της Ferrari είχαν έναν πολύ καλύτερο αγώνα στην Αυστρία.
Ο Lance Stroll τερμάτισε όγδοος, με τον Fernando Alonso και τον Yuki Tsunoda να ολοκληρώνουν την πρώτη δεκάδα. Ο Kimi Raikkonen πήρε την 11η θέση, μπροστά από την Aston Martin του Sebastian Vettel και την McLaren του Daniel Ricciardo, ο οποίος κέρδισε τέσσερις θέσεις κατά την εκκίνηση στον 1ο γύρο, αλλά τις έχασε λίγους γύρους αργότερα, καθώς έχασε προσωρινά τη δύναμη του κινητήρα.5Τα highlights
Ο Esteban Ocon πήρε την 14η θέση, για να τον ακολουθήσει ο Antonio Giovinazzi, ο οποίος ήταν μπροστά από τη Haas του Mick Schumacher, τη Williams του Nicholas Latifi και τη δεύτερη Haas του Nikita Mazepin. Ο Pierre Gasly εγκατέλειψε αμέσως μετά την επαφή με τον Leclerc, ενώ η δεύτερη εγκατάλειψη ήταν του George Russell, από μηχανικό πρόβλημα στο υδραυλικό σύστημα του power unit του μονοθέσιου του. Εκείνη τη στιγμή, ο νεαρός Βρετανός ήταν άνετα μέσα στους βαθμούς, στην όγδοη θέση.6Οδηγός του αγώναΟ Charles Leclerc ψηφίστηκε ως ο οδηγός του αγώνα, καθώς εξαιτίας του pit stop του στον πρώτο γύρο -μετά την επαφή του με τον Pierre Gasly- έπεσε στην τελευταία θέση. Όμως, σύμφωνα με τον ίδιο, έκανε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του στην F1 και έτσι κατάφερε να τερματίσει στην έβδομη θέση.7Πιο συγκεκριμένα, ο Μονεγάσκος είχε την προτίμηση του 29,4% του κοινού, για να ακολουθήσει ο George Russell με 13,1%, ο Max Verstappen με 12,4%, ο Sergio Perez με 7,8% και ο Carlos Sainz με 7,2%.8Ταχύτερος γύροςΟ Lewis Hamilton σημείωσε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα στον 71ο και τελευταίο γύρο, και κατέκτησε τον επιπλέον βαθμό. Ο Βρετανός σταμάτησε τα χρονόμετρα στο 1:07.058, για να τον ακολουθήσει ο Sergio Perez με 1:07.894, ο Max Verstappen με 1:08.017, ο Carlos Sainz με 1:08.609 και ο Valtteri Bottas με 1:08.619.9Επόμενος αγώναςΟ αγώνας στο Red Bull Ring ήταν ο δεύτερος από τους τρεις συνεχόμενους και ο πρώτος από τους δύο που θα γίνουν στο Spielberg της Αυστρίας. Έτσι, η Formula 1 παραμένει στα paddocks της συγκεκριμένης πίστας και -χωρίς καμία διακοπή- θα δούμε την ερχόμενη εβδομάδα, στις 2-4 Ιουλίου, το Grand Prix της Αυστρίας.10Οι δηλώσεις των οδηγών11Αποτελέσματα