22.3 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

GP Βραζιλίας 2021: Πάλεψε και κέρδισε ο Hamilton

Ο Lewis Hamilton έδειξε γιατί είναι παγκόσμιος πρωταθλητής, δηλώνοντας παρών, καθώς μεγαλούργησε στην πίστα του Autodromo Jose Carlos Pace. Παρότι εκκινούσε από την 10η θέση, ο Βρετανός κατάφερε και είδε πρώτος την καρό στο GP Βραζιλίας.
Ωστόσο, πάλεψε πολύ σκληρά για αυτό, κυνηγώντας για αρκετούς γύρους τον Max Verstappen, για να τον προσπεράσει 12 γύρους πριν το τέλος του αγώνα. Στην τρίτη θέση του podium ανέβηκε ο Valtteri Bottas, βοηθώντας την ομάδα του να διατηρήσει την πρωτοπορία στο πρωτάθλημα κατασκευαστών.1Ο Hamilton έκανε μια καταπληκτική εκκίνηση από το 10η θέση στο grid και μέσα σε μόλις πέντε γύρους είχε φτάσει πίσω από τον Valtteri Bottas, ο οποίος είχε πέσει στην 3η θέση.
Ο Φιλανδός, εκκινώντας από την pole, έχασε την πρώτη θέση αμέσως μετά το σβήσιμο των κόκκινων φώτων από τον Max Verstappen, καθώς και από τον teammate του Ολλανδού, Sergio Perez. Ωστόσο, όντας στην 3η θέση, επιβράδυνε και άνοιξε την “πόρτα” στον Hamilton, για να κυνηγήσει τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, Max Verstappen.2Στη συνέχεια, ο Hamilton πέρασε τον Perez, σε μια μονομαχία που ξεκίνησε στον 17ο γύρο και κορυφώθηκε με την προσπέραση στον 19ο γύρο, στην στροφή 4. Οι πρώτες επισκέψεις στα pits για αλλαγές ελαστικών ξεκίνησαν γύρω στον 25ο γύρο, αλλά η δράση έφτασε σε ένα καταπληκτικό κρεσέντο, όταν ο Verstappen μπήκε για το δεύτερο pit stop του στον 41ο γύρο, ενώ ο Hamilton στον 44ο γύρο.3Ο οδηγός της Mercedes βγήκε πίσω από τον Verstappen και στον 48ο γύρο οι δύο τους βγήκαν εκτός πίστας στην στροφή 4. Οι αγωνοδίκες δεν θεώρησαν ότι υπήρχε κάτι μεμπτό και η μάχη συνεχίστηκε για αρκετούς γύρους.
Ο Hamilton δεν το έβαλε κάτω, προσπάθησε ξανά στον 58ο γύρο, για να συναντήσει ξανά επίμονη άμυνα. Έναν γύρο αργότερα ήρθε το νικητήριο πέρασμα με τη βοήθεια του DRS στη στροφή 4, καθώς αυτή τη φορά ο Verstappen δεν είχε άλλη επιλογή από το να παραχωρήσει τη θέση του.4Ο Hamilton ήταν σαφώς πιο γρήγορος, καθώς τερμάτισε με διαφορά 10,4 δευτ. από τον Verstappen, μειώνοντας το προβάδισμα του Ολλανδού στο πρωτάθλημα από 21 βαθμούς σε 14.
Ο Bottas, έχοντας πέσει στην τέταρτη θέση, μπήκε για το πρώτο του pit stop κατά τη διάρκεια του εικονικού αυτοκινήτου ασφαλείας, το οποίο βγήκε στον 30στό γύρο, εξαιτίας θραυσμάτων στην πίστα. Αυτό του έδωσε την ευκαιρία να βγει στην 3η θέση μπροστά από τον Perez.5Ο τελευταίος, ξεκίνησε τέταρτος, ανέβηκε μέχρι δεύτερος, αλλά έχασε δύο θέσεις από τους οδηγούς της Mercedes. Ο Μεξικανός, ωστόσο, έκανε τον ταχύτερο γύρο στον τελευταίο γύρο του αγώνα, αφού έβαλε τη μαλακή γόμα των ελαστικών στον προτελευταίο γύρο, “κλέβοντας” τον επιπλέον βαθμό, που μέχρι εκείνο το σημείο κατείχε ο Hamilton.6Οι δύο οδηγοί της Ferrari ακολούθησαν στρατηγική δύο στάσεων, κάτι που τους “βγήκε” καθώς ο Charles Leclerc τερμάτισε στην πέμπτη θέση και ο Carlos Sainz -ο οποίος έχασε τρεις θέσεις λόγω κακής εκκίνησης αλλά και της επαφής με τον Lando Norris στην εκκίνηση- στην έκτη θέση.
Αυτό το αποτέλεσμα έδωσε την ευκαιρία στην ιταλική ομάδα να αυξήσει σημαντικά τη διαφορά της από την McLaren για την μάχη της 3η θέσης στο πρωτάθλημα κατασκευαστών, καθώς η βρετανική ομάδα ήταν απογοητευτική.7Ο Pierre Gasly τερμάτισε στην 8η θέση, παρότι έκανε δύο pit stops, με τον Γάλλο να βάζει τα σκληρά ελαστικά στον 50στό γύρο. Αυτό, τον ώθησε να προσπεράσει τις δύο Alpine, πρώτα τον Esteban Ocon και μετά τον Fernando Alonso. Οι δύο οδηγοί της γαλλικής ομάδας τερμάτισαν στην 8η και 9η θέση, με τον Ocon και Alonso, αντίστοιχα.8Ο Norris, με το σβήσιμο των κόκκινων φώτων, προσπάθησε να προσπεράσει τον Sainz από την εξωτερική, αλλά χτύπησε το πίσω αριστερό ελαστικό του στο εμπρός δεξί του Ισπανού, κάτι που οδήγησε στο κλατάρισμα του ελαστικού του Βρετανού.
Ωστόσο, βάζοντας τη σκληρή γόμα των ελαστικών, κατάφερε να οδηγήσει πολύ μεθοδικά και πήρε τον τελευταίο βαθμό της 10ης θέσης. Ο έτερος οδηγός της McLaren εγκατέλειψε, καθώς το power unit της Mercedes εμφάνισε μηχανικό πρόβλημα.9Ο Sebastian Vettel έχασε τον βαθμό για -μόλις- ένα δευτερόλεπτο από τον Norris και τερμάτισε 11ος, έχοντας εκκινήσει την 9η θέση. Ο teammate του στην Aston Martin, Lance Stroll, εγκατέλειψε εξαιτίας των προβλημάτων που είχε από την επαφή με τον Yuki Tsunoda.10Οδηγός του αγώναΤι σαββατοκύριακο ήταν αυτό για τον Lewis Hamilton στη Βραζιλία. Αποκλεισμός από τις κατατακτήριες, τιμωρία πέντε θέσεων για αλλαγή κινητήρα, αλλά μετά με κάποιο τρόπο κατάφερε να κερδίσει τον αγώνα, εκκινώντας από την 10η θέση και να διατηρήσει ζωντανή την πρόκληση του φετινού τίτλου. Έτσι, δεν είναι περίεργο που ψηφίστηκε ως ο οδηγός του αγώνα.11Πιο συγκεκριμένα, ο Hamilton συγκέντρωσε το 36,8% των ψήφων των θεατών. Τον ακολούθησε ο Max Verstappen με το 21,6% των ψήφων, ο Lando Norris με το 6,4%, ο Nikita Mazepin με το 5,3% και ο Pierre Gasly με το 3,4%.12Ταχύτερος γύροςΟ Sergio Perez σημείωσε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα, κατακτώντας τον επιπλέον βαθμό, τόσο για τον εαυτό του, όσο και για την ομάδα του.13Ο Μεξικανός σταμάτησε τα χρονόμετρα στο 1:11.010, για να τον ακολουθήσει ο Lewis Hamilton με 1:11.982, ο Max Verstappen με 1:12.486, ο Valtteri Bottas με 1:12.526 και ο Kimi Raikkonen με 1:12.621.14Επόμενος αγώναςΜετά από δύο συνεχόμενα Σαββατοκύριακα, η δράση στην Formula 1 δεν σταματά, καθώς το αμέσως επόμενο Σαββατοκύριακο μεταφερόμαστε στο Κατάρ. Το GP του Κατάρ θα διεξαχθεί το τριήμερο 19-21 Νοεμβρίου, με το συγκεκριμένο GP να αντικαθιστά ουσιαστικά το GP της Αυστραλίας, που ακυρώθηκε λόγω των περιοριστικών μέτρων κατά της Co-19 που ίσχυαν στη χώρα των καγκουρό.
Ο αγώνας θα διεξαχθεί στη πίστα Losail International Circuit, μήκους 5,38 χλμ και 16 στροφών. Μάλιστα στη συγκεκριμένη πίστα θα διεξάγεται κάθε χρόνο GP της Formula 1 από το 2023 έως το 2032, λόγω της συμφωνίας που έχει υπογράψει η Formula 1. Το Κατάρ γίνεται η τέταρτη χώρα της Μέσης Ανατολής, μετά από το Μπαχρέιν, το Αμπού Ντάμπι και τη Σαουδική Αραβία, που θα φιλοξενήσει Grand Prix της κορωνίδας του μηχανοκίνητου αθλητισμού.15Αποτελέσματα