16.7 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

GP Αυστρίας 2021: Εμφατική νίκη ο Verstappen

O Max Verstappen κατέκτησε μια από τις πιο εύκολες νίκες στην καριέρα του, καθώς δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του Αυστριακού GP, δείχνοντας ότι -τουλάχιστον- στο Red Bull Ring είναι το “αφεντικό”. Επιπλέον, πέτυχε το πρώτο -άτυπο- grand slam, καθώς πήρε την pole position, σημείωσε τον ταχύτερο γύρο και πήρε τη νίκη.1Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη και η πέμπτη -συνολικά- τη φετινή σεζόν για τον 23χρονο Ολλανδό, ενώ έφτασε τις 14 στην καριέρα του. Σε αντίθεση με το Grand Prix της Στυρίας, ο Verstappen δεν αντιμετώπισε καμία πραγματική απειλή και απολάμβανε τέτοια διαφορά ώστε να κάνει ένα επιπλέον pit stop 10 γύρους πριν το τέλος, να βγει ξανά πρώτος και να κάνει τον ταχύτερο γύρο για να εξασφαλίσει ένα επιπλέον βαθμό.2Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Valtteri Bottas, με την Mercedes να δίνει εντολή στον Lewis Hamilton να τον προσπεράσει ο Φιλανδός, καθώς ο Βρετανός αντιμετώπιζε πρόβλημα για περίπου τη μισή διάρκεια του αγώνα. Επιπλέον, παρά τη μεγάλη πίεση από τον Norris, ο Bottas κράτησε τη δεύτερη θέση, με τον οδηγό της McLaren να κατακτά το τρίτο βάθρο της σεζόν και το τέταρτο στη -σύντομη- καριέρα του στην F1.3Ο βασικός αντίπαλος του Verstappen για το πρωτάθλημα, Lewis Hamilton, έφτασε στη δεύτερη θέση από την τέταρτη που εκκινούσε, αλλά η αεροδυναμική ζημιά στη W12, ήταν η αιτία να δει την διαφορά στην βαθμολογία του πρωταθλήματος οδηγών να αυξάνεται στους 32 βαθμούς.
Η Red Bull θα μπορούσε να είχε μια ακόμη καλύτερη μέρα, αν ο Sergio Perez δεν είχε ένα τόσο γεμάτο σε εντάσεις και ποινές αγώνα. Μετά από το αυτοκίνητο ασφαλείας, το οποίο βγήκε στον πρώτο γύρο -όταν ο Esteban Ocon αναγκάστηκε να παρκάρει το μονοθέσιο της Alpine με ζημιά στον εμπρός δεξί τροχό, μετά από επαφή με την Alfa Romeo του Antonio Giovinazzi στην στροφή 3- ο Perez επιτέθηκε στον Norris για την τρίτη θέση στη στροφή 4.
Προσπαθώντας να τον περάσει από την εξωτερική, ο Perez αναγκάστηκε να βγει εκτός πίστας, με αποτέλεσμα ο Norris να δεχτεί ποινή πέντε δευτερολέπτων. Ωστόσο, ο Perez αργότερα διευκόλυνε τη δουλειά της Ferrari και του Charles Leclerc, καθώς έκανε ακριβώς το ίδιο στον Μονεγάσκο στο ίδιο ακριβώς σημείο της πίστας, παίρνοντας την ίδια ποινή.4Αυτό σημαίνει ότι ενώ ο Perez πέρασε τη γραμμή όντας πέμπτος, τελικά πήρε τους βαθμούς της έκτης θέσης, με τον Carlos Sainz να κάνει έναν εξαιρετικό αγώνα και με την αλλαγή των ελαστικών να γίνεται μετά το μέσο του αγώνα, έκανε μια σπουδαία αντεπίθεση και πήρε πολύτιμους βαθμούς για αυτόν και την ομάδα του.
Ο Daniel Ricciardo, ο Charles Leclerc, ο Pierre Gasly και ο Fernando Alonso ολοκλήρωσαν την πρώτη δεκάδα, με τον οδηγό της Alpine να προσπερνά τον George Russell στον προτελευταίο γύρο, αρνούμενος τον Βρετανό τον πρώτο βαθμό με την Williams. Πιο πίσω υπήρχε δράμα στον τελευταίο γύρο, καθώς ο Kimi Raikkonen συγκρούστηκε με τον Sebastian Vettel, καθώς μάχονταν για την 12η θέση.5ΑνανέωσηΜετά το τέλος του αγώνα, οι Mazepin, Latifi και Raikkonen πήραν ποινή. Συγκεκριμένα ο Latifi και ο Mazepin πήραν ποινή 10 δευτ. stop-and-go που μετατράπηκε σε ποινή 30 δευτερολέπτων στη τελική κατάταξη.
Ο Raikkonen πήρε ποινή για το ατύχημα που προκάλεσε στον Vettel στον τελευταίο γύρο του αγώνα. Οι αγωνοδίκες τιμώρησαν τον Φιλανδό με ποινή διέλευσης από τα πιτ, που μετατράπηκε σε πέναλτι 20 δευτερολέπτων στη τελική κατάταξη. Ο Raikkonen έλαβε επίσης δύο βαθμούς ποινής στην superlicence του, φτάνοντας τους 6 τους τελευταίους 12 μήνες.6Οδηγός του αγώναΜπορεί να ξεκίνησε από την πρώτη σειρά, αλλά λίγοι -αν όχι κανείς- δεν περίμενε να τερματίσει μπροστά από μια Red Bull και μια Mercedes στον αγώνα. Ο Lando Norris έκανε έναν ακόμα εκπληκτικό αγώνα με τη McLaren και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, παρά το γεγονός ότι πήρε -άδικη- ποινή πέντε δευτ. σε μια μάχη τροχό-με-τροχό στον 1ο γύρο.7Πιο συγκεκριμένα, ο νεαρός Βρετανός είχε την προτίμηση του 31,6%, για να τον ακολουθήσει ο Kimi Raikkonen με 15,7%, ο Max Verstappen με 9,2%, ο Daniel Ricciardo με 8,5% και ο George Russell με 7,7%.8Ταχύτερος γύροςΟ Max Verstappen σημείωσε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα στον 620 γύρο, και κατέκτησε τον επιπλέον βαθμό, παίρνοντας το μάξιμουμ από το GP της Αυστρίας.9Ο Ολλανδός σταμάτησε τα χρονόμετρα στο 1:06,200, για να τον ακολουθήσει ο Carlos Sainz με 1:07,762, ο Lewis Hamilton με 1:08,126, ο Pierre Gasly με 1:08,146 και ο Sergio Perez με 1:08,192.10Επόμενος αγώναςΜετά από τρεις συνεχόμενους αγώνες χωρίς διακοπή, η Formula 1 θα κάνει την καθιερωμένη -ανάπαυλα- της μιας εβδομάδας, καθώς το επόμενο αγώνας είναι το GP της Αγγλίας, το οποίο θα διεξαχθεί στην πίστα του Silverstone, στις 14 με 16 Ιουλίου.
Στο συγκεκριμένο αγώνα θα γίνει το ντεμπούτο των Sprint Qualifying αγώνων, ο οποίος ουσιαστικά αντικαθιστά τις κατατακτήριες δοκιμές του Σαββάτου, με τους πιλότους να εκκινούν στον αγώνα της Κυριακής ανάλογα με την σειρά κατάταξης στον Sprint Qualifying αγώνα που θα διεξάγεται το Σάββατο.11Αποτελέσματα