31.8 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Euro 2024: Ουγγαρία – Ελβετία 1-3: Βήμα πρόκρισης με «τριάρα»

Euro 2024: Η Ελβετία επικράτησε 3-1 της Ουγγαρίας και μπήκε με το… δεξί στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γερμανίας.

Οι παίκτες του Μουράν Γιακίν έκαναν με το «καλημέρα» βήμα πρόκρισης στους «16».

Η Ελβετία ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κι εκμεταλλευόμενη το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο έφτασε με σχετική άνεση στο «τρίποντο».

Οι Ντούα (12’) και Έμπισερ (45’) έδωσαν ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα τους πριν την ανάπαυλα.

Η Ουγγαρία ξαναμπήκε στο ματς με το τέρμα του Βάργκα στο 66’, αλλά από εκεί και πέρα δεν έγινε απολιτική κι οι Ελβετοί «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη με τον Εμπολό στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τα γκολ: 12′ Ντούα, 45′ Έμπισερ, 90+3′ Εμπολό / 66′ ΒάργκαΔιαιτητής: Σλάβκο Βίντσιτς (Σλοβενία)Κίτρινες: Σαλάι, Μπόλα – Βίντμερ, ΦρόιλερΟΥΓΓΑΡΙΑ (Μάρκο Ρόσι): Γουλάτσι, Λανγκ (46΄ Μπόλα), Α. Ζαλάι, Φιόλα, Ορμπάν, Νάγκι (67΄ Κλεϊνχέισλερ), Ζομποζλάι, Κέρκεζ (79΄ Άνταμ), Σέφερ, Βάργκα, Σαλάι (79΄ Ντάρνταϊ)ΕΛΒΕΤΙΑ (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Βίντμερ (68΄ Στεργίου), Ακάντζι, Φρόιλερ (86΄ Σιέρο), Τζάκα, Ροντρίγκες, Βάργκας (74΄ Εμπολό), Ντουά (68΄ Αμντουνί), Εντόι (86΄ Ρίντερ), Άμπισχερ, Σερ.