23.1 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Bundesliga, Φράιμπουργκ – Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-1: Νίκη με «άρωμα» Champions League

Στην τετράδα της Bundesliga φιγουράρει η Φράιμπουργκ που πέτυχε σημαντική εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μπάγε Λεβερκούζεν για την 17η αγωνιστική της Bundesliga.

Η εκπληκτική πορεία που διαγράψει στο εφετινό πρωτάθλημα η Φράιμπουργκ συνεχίζεται. Αυτή την φορά η ομάδα του Στρέιχ επικράτησε με 2-1 εντός έδρας της Μπάγερ Λεβερκούζεν και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας της Bundesliga, αφήνοντας στην 4η τη σημερινή της αντίπαλο.

Ο Γκριφό με πέναλτι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, πριν ο Αρανγκίθ ισοφαρίσει σε 1-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο  Κέβιν Σάντε αποδείχθηκε η «χρυσή» αλλαγή για τη Φράιμπουργκ, καθώς πέρασε στο ματς λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα και με το γκολ που πέτυχε στο 84ο λεπτό χάρισε στην ομάδα του το 8ο «τρίποντο» σε 17 ματς και, πλέον, άπαντες κάνουν όνειρα ακόμη και για Champions League.