32.2 C
Σάββατο, 22 Ιουνίου, 2024

Break στο ΟΑΚΑ και προβάδισμα τίτλου για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός «έσπασε» απόψε την έδρα του Παναθηναϊκού στον πρώτο τελικό της Basket League και πήρε προβάδισμα για την κατάκτηση του φετινού τίτλου. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα νίκησε με 89-84 και οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν στο ΣΕΦ το βράδυ της Παρασκευής στις 21:30 στον δεύτερο τελικό.

O Oλυμπιακός ξεκίνησε πιο καλά το παιχνίδι και κατάφερε να ξεφύγει στο +9 στο 8′(9-18), εκμεταλλευόμενος την αστοχία του Παναθηναϊκού και τις δικές του καλές επιλογές στην επίθεση. Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σλούκα και μια δημιουργία από τον Έλληνα γκαρντ έκλεισαν την περίδο στο 17-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το «πράσινο» 31-29.

Σε εκείνο το σημείο και έχοντας ως κορυφαίους τους Μακίσικ (8 πόντοι), Μιλουτίνοφ(11 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Πετρούσεφ(8 πόντοι), οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα σερί 11-0, προηγήθηκαν με 40-31 και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +9, 46-37. Ναν και Λεσόρ ήταν εκτός αγώνα για το «τριφύλλι» και μόνο ο Μήτογλου(6 πόντοι) στάθηκε επάξια στο πλευρό του Σλούκα(9 πόντοι).

Οι Πειραιώτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην αρχή του δευτέρου ημίχρονου. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθούν με 55-41 στο 23′, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα μέσα στην έδρα του «αιωνίου» αντιπάλου του. Ο Παναθηναϊκός, όμως, έβγαλε αντίδραση, βρήκε λύσεις σε άμυνα και επίθεση, μειώνοντας 54-59 στο 28′ και 56-59 στο 29′. Ο Ολυμπιακός, πάντως, «απάντησε» και ξέφυγε εκ νέου στο +10 (56-66) στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Στην εκκίνηση του τετάρτου δεκαλέπτου το μοτίβο του αγώνα δεν άλλαξε και η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα εκτόξευσε την διαφορά στο +15, 72-57, έχοντας εξαιρετική εικόνα σε άμυνα και επίθεση απέναντι στο «τριφύλλι» που ήταν εκτός κλίματος.

Ο Παναθηναϊκός έτρεξε μια αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά και μείωσε στους επτά(72-79) δυόμισι λεπτά πριν το φινάλε. Ο Ολυμπιακός είχε καθαρό μυαλό, πήρε κάποια σημαντικά επιθετικά ριμπάουντ και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα επικρατώντας με 89-84.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Ουόκαπ με 17 πόντους και 5 ασίστ, ο Γκος με 16 πόντους και ο Παπανικολάου με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ. Εξαιρετικός ο Μιλουτίνοφ με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους διακρίθηκε ο Ναν με 21 πόντους, ο Λεσόρ με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Σλούκας με 16 πόντους και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-47, 56-66, 84-89.