24.5 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Break με το… καλημέρα για Μάβερικς και Μπλέιζερς

Εκτός από τον αγώνα των Μιλγουόκι Μπακς με τους Μαϊάμι Χιτ στο Fiserv Forum, στον οποίο ο Κρις Μίντλετον «υπέγραψε» τη νίκη 109-107 και το 1-0 για τα «ελάφια» με το σουτ, στο οποίο ευστόχησε στα 0.5΄΄ για τη λήξη της παράτασης, διεξήχθησαν τα πρώτα παιχνίδια σε άλλα τρία ζευγάρια για τον Α΄ γύρο των πλέι οφ του NBA.

Το Ντάλας επιβλήθηκε 113-103 των Κλίπερς στο Λος Άντζελες και έκανε το 1-0, «κλέβοντας» το πλεονέκτημα έδρας στη σειρά.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των Μάβερικς ήταν ο Λούκα Ντόντσιτς, ο οποίος σημείωσε τριπλ νταμπλ φίγκιουρ με 31 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Με τη βοήθεια (και) του Σλοβένου, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν επιμέρους σκορ 18-5 στα τελευταία έξι λεπτά και, ενώ βρέθηκαν να χάνουν 98-95, επικράτησαν με 113-103.

Στο μεταξύ, και το Πόρτλαντ έκανε το “break”, καθώς επιβλήθηκε 123-109 των Νάγκετς στο Ντένβερ. Τους Μπλέιζερς οδήγησε στην επιτυχία ο Ντέιμιαν Λίλαρντ που πέτυχε νταμπλ νταμπλ με 34 πόντους και 13 ασίστ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλους πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων με κορυφαίο τον Σι Τζέι ΜακΚόλουμ, ο οποίος σημείωσε 21.

Στο αντίπαλο «στρατόπεδο», ηγέτης των Νάγκετς ήταν ο Νίκολα Γιόκιτς που τελείωσε τον αγώνα με 34 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μάικλ Πόρτερ Τζούνιορ με 25 πόντους.

Τέλος, το Μπρούκλιν στηρίχθηκε στα τρία «αστέρια» του, νίκησε εντός έδρας 104-93 τη Βοστώνη και «άνοιξε το σκορ» στη σειρά.

Μετά το πρώτο δωδεκάλεπτο, οι Κέβιν Ντουράντ (32 πόντοι και 12 ριμπάουντ), Κάιρι Ίρβινγκ (29 πόντοι) και Τζέιμς Χάρντεν (21 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ) βρήκαν ρυθμό και σημείωσαν μαζί 82 πόντους, με αποτέλεσμα να «υπογράψουν» το 1-0 των Νετς.