16.9 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Black out στην 4η περίοδο

Το Μιλγουόκι υπέστη black out στην 4η περίοδο, γνωρίζοντας την ήττα στην Ατλάντα με 111-104, με τους «Χοκς« να κάνουν ένα αποφασιστικό βήμα για την πρώτη εξάδα της Αναστολής και την πρόκριση στα play off του ΝΒΑ.

Η μεγάλη εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο δεν ήταν αρκετή για τα «Ελάφια», που ενώ είχαν την κατάσταση στα χέρια τους, στο τελευταίο 12λεπτο δεν φάνηκαν στο παρκέ, με αποτέλεσμα να δεχτούν επί μέρους 41-26 από τα «Γεράκια».

Με την ήττα αυτή το Μιλγουόκι «έπεσε» στο 37-23 κι έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να «πιέσει» ακόμη περισσότερο την δεύτερη Φιλαντέλφια και το πρωτοπόρο Μπρούκλιν, ωστόσο, ακόμη τίποτα δεν έχει κριθεί στη μάχη της πρώτης τριάδας.

Σε ένα ακόμη ματς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο ηγέτης των «Μπακς» με 31 πόντους από 10/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8/10 βολές, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ σε 35 λεπτά συμμετοχής, ο Τζρου Χόλιντεϊ ακολούθησε (19 πόντοι, 8/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ), ο Κρις Μίντλετον είχε κάποια ξεσπάσματα (23 πόντοι), από εκεί και πέρα όμως οι Μπακς δεν είχαν άλλον σε καλή βραδιά.

Στο 34-27 ανέβηκε η Ατλάντα, η οποία παλεύει με τη Νέα Υόρκη για την 4η θέση και το πλεονέκτημα έδρας τουλάχιστον στον πρώτο γύρο των playoffs.

Μεγάλο ματς από τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (32 πόντοι από 6/10 δίποντα, 6/11 τρίποντα και 2/3 βολές) και Λου Γουίλιαμς (15 πόντοι), ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Κέβιν Χέρτερ (20 πόντοι από 8/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές) να είναι επίσης σπουδαίος.