23.1 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Χαλύβδινος ο Ολυμπιακός στη Ρωσία – Υπέταξε στην παράταση την Ούνικς Καζάν

Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 87-84 και έφτασαν στην 9η νίκη τους στη διοργάνωση

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός για την 13 αγωνιστική της Euroleague, καθώς έδειξε χαλύβδινος στην παράταση και επικράτησε μέσα στη Ρωσία επί της Ούνικς Καζάν με 87-84.  Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 77-77.

Οι ερυθρόλευκοι θα μπορούσαν να πάρουν το ματς από την κανονική του διάρκεια, αλλά είχαν κακές επιλογές στο φινάλε, όμως ακόμα κι έτσι έφτασαν στην 9η νίκη τους στη διοργάνωση φέτος και σταθεροποιούνται στην πρώτη τριάδα πίσω από τις Ρεάλ και Μπαρτσελόνα.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά και για τις δύο ομάδες, που έδιναν μεγαλύτερο βάρος στην άμυνα παρά στην επίθεση και ήταν άσφαιρες για περίπου 1.30′. Ο Μάριο Χεζόνια, ξεκίνησε «ζεστός» από την περίμετρο σημειώνοντας 2 συνεχόμενα τρίποντα, ενώ για τον Ολυμπιακό ο Ουόκαπ είχε 4 πόνους. Στο 4′, το σκορ ήταν 8-6 για την Ούνικς. Με ένα έμμεσο τρίποντο του Ουζίνσκι και ένα καλάθι του Τζον Μπράουν, οι Ρώσοι προηγήθηκαν 13-6 λίγο πριν το πρώτο τηλεοπτικό τάιμ αουτ. Με 5 πόντους του Σάσα Βεζένκοφ και 2 του Μπράουν, διαμορφώθηκε το 15-11 στο 8′. Ο Παπανικολάου με 2 βολές και ο Βεζένκοφ με δίποντο διαμόρφωσαν το 15-15 για να απαντήσουν με ένα 5-0 οι Ρώσοι με Σπίσου και Κάναν για να «κλείσει» το δεκάλεπτο με ένα κάρφωμα του Μακίσικ στο 20-17.

Με ένα έμμεσο τρίποντο του Χασάν Μάρτιν και ένα δίποντο του Τζεκίρι διαμορφώθηκε το 22-20 στο 13′. Με καλάθια των Μακίσικ, Ζαν Σαρλ και ένα τρίποντο του Σλούκα ο Ολυμπιακός «έτρεξε» ένα επιμέρους 9-0 και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 29-24 στο 15′. Με 2 βολές του Λορέντζο Μπράουν και ένα «γκολ φάουλ» του Τζον Μπράουν, η Ούνικς μείωσε σε 32-31 στο 17′. Με δύο πόντους του Μακίσικ και ένα τρίποντο του Λαρετζάκη ο Ολυμπιακός αύξησε την διαφορά του στους 4, 37-33 στο 19′. Οι «Πειραιώτες» βρήκαν ρυθμό έξω από τα 6,75, ωστόσο δεν μπορούσαν με κανέναν τρόπο να περιορίσουν τον Λορέντζο Μπράουν. Το ημίχρονο έκλεισε στο 42-40 υπέρ του Ολυμπιακού.

Με τον Αζάια Κάναν να ξεκινάει σεληνιασμένος στο β’ ημίχρονο με 2 συνεχόμενα τρίποντα και 1 βολή, η Ούνικς Καζάν προηγήθηκε με 47-44 στο 22′. Ο Ολυμπιακός με καλάθια των Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ μείωσε στον πόντο, 52-51 στο 24′. Ο ρυθμός του αγώνα είχε αυξηθεί κατακόρυφα με τις δύο ομάδες να συνδέονται σχεδόν σε κάθε επίθεση στο καλάθι. Ο φρενήρης ρυθμός συνεχίστηκε κάτι που εξυπηρετούσε το παιχνίδι της Ρωσικής ομάδας, που κατάφερε να πάρει διαφορά 4 πόντων, 59-55 στο 27′. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 62-59 υπέρ των γηπεδούχων.

Με τρίποντο του Βεζένκοφ ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος για τον Ολυμπιακό που κατάφερε να ισοφαρίσει σε 62-62. Ένα καλάθι του Σπίσου, έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Ρώσους, για να έρθει ο Κώστας Σλούκας με 5 πόντους, να βάλει ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό, 67-64 στο 32′. Ο Μάριο Χεζόνια σε αυτό το σημείο πήρε το όπλο του. Με 5 συνεχόμενους πόντους, ισοφάρισε σε 69-69 στο 36′. Ο Βεζένκοφ με τρίποντο έβαλε ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό αλλά η Ούνικς με 2 πόντους του Λορέντζο Μπράουν και 1 βολή του Κάναν ισοφάρισε σε 72-72 για να έρθει ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με μεγάλο σουτ τριών πόντων να διαμορφώσει το 75-72 στο 38′. Στα 67” για το τέλος, ο Αζάια Κάναν έβαλε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο και ισοφάρισε σε 75-75. Στα 48” ο Φάλ σημείωσε ένα δύσκολο καλάθι, για να ισοφαρίσει στα 12,7” για το τέλος ο Τζεκίρι. Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στην τελευταία επίθεση, με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να μην βρίσκει στόχο στο τελευταίο σουτ, περιγράφεται στην ΕΡΤ.

Το έξτρα πεντάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι του Φαλ και 2 βολές του Βεζένκοφ προηγήθηκε με 81-77 στο 41′. Για 2 λεπτά, οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να συνδεθούν στο αντίπαλο καλάθι με τους «Ερυθρόλευκους» να διατηρούν τα ηνία του παιχνιδιού. Στα 90” για το τέλος της παράτασης, η Ούνικς σκόραρε με τον Λορέντζο Μπράουν και μείωσε σε 81-79 για να απαντήσει άμεσα ο Λαρετζάκης σε 83-79, 1,15′ για το τέλος της παράτασης. Στα 48” ο Μπράουν ήταν και πάλι εκεί για να μειώσει στους 2. Ο Βεζένκοφ έβαλε τρίποντο αλλά η απάντηση ήταν άμεση από τον Κάναν, που μείωσε και πάλι στους 2, 86-84. Στα 6,4” ο Σλούκας έβαλε 1 βολή και ανέβασε την διαφορά στους 3, 87-74. Ο Χεζόνια, αστόχησε σε τρίποντο με την λήξη με το 87-84 να είναι το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 40-42, 62-59, 77-77κ.α., 84-87 παρ.

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Περάσοβιτς): Σπίσου 7 (1), Τζον Μπράουν 11 (4/9 δίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κάναν 20 (0/6 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 2/4 βολές), Λορέντζο Μπράουν 21 (9/12 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Μπράντλι, Τίμα, Χεζόνια 11 (1/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη), Ουζίνσκι 6 (1), Τζεκίρι 6 (3/3 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μέγιο 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 6 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έισι, Ντόρσεϊ 8 (1/3 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 10 (1/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φαλ 10 (5/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σλούκας 12 (1/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μάρτιν 5 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 22 (3/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα), Πρίντεζης, Παπανικολάου 4, Ζαν-Σαρλ 4 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 6 (3/3 δίποντα)