25.1 C
Σάββατο, 5 Οκτωβρίου, 2024

«Φιλική» ήττα για ΠΑΟΚ από την Χιμπέρνιαν

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 1-0 από τη Χιμπέρνιαν στο προπονητικό κέντρο του Σβόλγκεν, στο δεύτερο κατά σειρά φιλικό αγώνα κατά την προετοιμασία του στην Ολλανδία.

Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημείωσε μόλις στο 5ο ο Μάρτιν Μπόιλ, με τον «Δικέφαλο» να είναι απειλητικός στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο να αποσυντονίζεται από τις πολλές αλλαγές.

Ο Κοτάρσκι σταμάτησε τον Μπόιλ (11΄) που έφυγε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ ενώ οι προσπάθειες των Ντεσπόντοφ (18΄), Τάισον (20΄, 43΄), Καμαρά (27΄) και Μουργκ (38΄) ήταν άστοχες.

Ο Λουτσέσκου άλλαξε όλη την ενδεκάδα στο β΄ ημίχρονο κι αυτό επηρέασε τη συνοχή του «Δικέφαλου», που είχε ως πιο σημαντική στιγμή το σουτ του Κουαλιάτα στο 85΄, που απέκρουσε ο  Γουόλακοτ.

Ο επόμενος φιλικός αγώνας της μακεδονικής ομάδας είναι προγραμματισμένος για τις 10 Ιουλίου με αντίπαλο την Γκενκ και τρεις ημέρες αργότερα θα παίξει με την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ.