23.8 C
Σάββατο, 5 Οκτωβρίου, 2024

Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 82-71: Μπλακ άουτ στα τελευταία λεπτά και ήττα στην πρεμιέρα [vid]

Με το…αριστερό μπήκε ο Ολυμπιακός στη νέα Euroleague. Η ομάδα του Πειραιά ηττήθηκε 82-71 από τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη σε ένα ματς όπου ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του αλλά μετά το 65-65 οι «ερυθρόλευκοι» δεν βρήκαν λύσεις, οι Τούρκοι με ένα 8-0 σερί ξέφυγαν (73-65) και ουσιαστικά καθάρισαν τον αγώνα. Πολλά χαμένα ριμπάουντ από τον Ολυμπιακό. Ένταση στο φινάλε με Μπαρτζώκα και Γιασικεβίτσιους, με τον Λιθουανό να πηγαίνει σε πολύ έντονο ύφος και κάτι να λέει στον Έλληνα προπονητή.

Ο Ολυμπιακός ήταν νωθρός επιθετικά, είχε πολλά χαμένα σουτ, δεν κυκλοφορούσε σωστά την μπάλα αλλά και η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε νευρικά και είναι λογικό αφού μιλάμε για την πρώτη αγωνιστική. Οι Τούρκοι βέβαια με τον Μαριάνοβιτς να δεσπόζει στη ρακέτα είχαν τον πρώτο λόγο χωρίς να μπορούν βέβαια να ξεφύγουν με μεγάλη διαφορά, αφού είπαμε και παραπάνω πως αμυντικά ο Ολυμπιακός ήταν καλός (10-4, 14-11, 17-13).

Στη δεύτερη περίοδο, η Φενέρμπαχτσε φάνηκε να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση και ξέφυγε με 9 για πρώτη φορά στον αγώνα (24-15, 7.43 πριν από το τέλος του ημιχρόνου) με τρίποντο του Μπόλντγουϊν αλλά εκεί ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση, με τον Μπαρτζώκα να παίρνει πολλά από τους ΜακΚίσικ και Ουόκαπ, οι οποίοι ήρθαν από τον πάγκο και άλλαξαν τον ρυθμό των Πειραιωτών. Ο πρώτος έβγαλε ενέργεια, πέτυχε ένα…τρελό τρίποντο και έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση. Μάλιστα ο Ολυμπιακός όχι μόνο γύρισε αλλά πέρασε και μπροστά (30-32, 32-34, 32-36 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου).

Οι Πειραιώτες μπήκαν καλά στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά στη συνέχεια έκαναν πολλά λάθη και έδωσαν την ευκαιρία στους Τούρκους από το 36-42 να φέρουν τούμπα τον αγώνα με 11-0 σερί (47-42). Ο Ράιτ σε εκείνο το σημείο έδωσε λύσεις για τον Ολυμπιακό που δεν έχασε την επαφή του και με ένα…τρελό τρίποντο του Φουρνιέ πέρασε ξανά μπροστά (52-54) και 52-56 με 2/2 βολές του Βεζένκοφ. Τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ στα τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να διατηρήσει το προβάδισμα ή να το αυξήσει ενώ η Φενέρ με τον Κόλσον να σκοράρει στο τέλος έκλεισε την περίοδο μπροστά με 57-56.

Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι πήγαν να…χτίσουν μια διαφορά (62-56) αλλά ο Πετρούσεφ κέρδισε μάχες από τον Σανλί, ο Ολυμπιακός επέστρεψε και ισοφάρισε με τον ΜακΚίσικ (65-65). Ακολούθησε ο Γιασικεβίτσιους και έπαιξε με χαμηλό σχήμα για να βρει λύσεις απέναντι στον Πετρούσεφ. Υπήρξε ένας εκνευρισμός με οπαδό της Φενέρ που κάτι είπε στον ΜακΚίσικ, ο οποίος δέχθηκε τεχνική ποινή ενώ ο Τούρκος βγήκε εκτός γηπέδου μετά την απόφαση των διαιτητών.

Ο Ολυμπιακός όμως δεν είχε καλές επιλογές στην επίθεση, έχασε πολλά ριμπάουντ, η Φενέρμπαχτσε το εκμεταλλεύτηκε και ξέφυγε 73-65 (3.51 για το τέλος) με ένα 8-0 σερί, σε ένα διάστημα όπου ο Ολυμπιακός έπαιζε με…περσινή πεντάδα (Ουόκαπ, Παπανικολάου, ΜακΚίσικ, Πετρούσεφ και Πίτερς). Ο Μπαρτζώκας έριξε ξανά στο ματς Γκος, Βεζένκοφ αλλά με τον χρόνο να πιέζει ήταν πάρα πολύ δύσκολο να επιστρέψει ξανά. Τα πάντα ουσιαστικά τελείωσαν με τρίποντο και φάουλ του Χέις Ντέιβις, ο οποίος πήγε τη διαφορά στο +10 για πρώτη φορά (79-69).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13, 32-36, 57-56, 82-71

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μπάλντουιν 19 (5/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίλμπεκιν, Μέλι 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σανλί 7 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Χέιζ 15 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Χολ 5 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πιερ 2, Γκούντουριτς 4 (1/5 σουτ), Ζάγκαρς 3 (3/4 βολές), Κόλσον 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μαριάνοβιτς 8 (4/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπιρτς 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/5 σουτ, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 6 (2/6 δίποντα, 2/2 βολές), Ράιτ 15 (5/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Βιλντόσα 2, Βεζένκοβ 11 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου (0/1 τρίποντο), Ντόρσεϊ 6 (1/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Πίτερς 2, Πετρούσεβ 9 (4/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές), ΜακΚίσικ 13 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φουρνιέ 5 (1/2 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 22/37 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 17/22 βολές, 44 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 14 επιθετικά), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη, 20 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/40 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 19/21 βολές, 24 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 6 επιθετικά), 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 7 λάθη, 22 φάουλ