Τσέλσι 0-2: Πρώτο διπλό στην Premier League με το παρθενικό γκολ του Μούντρικ

ΘΩΜΑΣ ΤΖΟΥΒΑΡΑΣ
02.10.2023 | 23:57

Ο Μιχάιλο Μούντρικ πανηγυρίζει το πρώτο του γκολ με την Τσέλσι
@ 2023 KIN CHEUNG / AP IMAGES

Η Τσέλσι πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στην Premier League, επικρατώντας της Φούλαμ 2-0 στο Κρέιβεν Κότατζ. Ο Μούντρικ πέτυχε το πρώτο του γκολ με τους μπλε στο 18′ και ένα λεπτό μετά ο Μπρόγια διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Τσέλσι είχε να κερδίσει στην Premier League από τις 25 Αυγούστου και την εντός έδρας νίκη κόντρα στη Λούτον με 3-0 και πανηγύρισε έτσι το πρώτο διπλό στο πρωτάθλημα στο Κρέιβεν Κότατζ, επικρατώντας της Φούλαμ 2-0.

Η ομάδα του Μαουρίσιο Ποτσετίνο μπήκε φουριόζα στο ματς και βρήκε δύο γκολ σε δύο λεπτά. Ο Μούντρικ άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τους μπλε μετά από δέκα μήνες παρουσίας του στην ομάδα. Ένα λεπτό μετά ο Μπρόγια ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0.

Η Φούλαμ προσπάθησε να αντιδράσει και είχε κάποιες καλές φάσεις, όμως ο Σάντσες ήταν εκεί όταν χρειάστηκε. Οι μπλε έχασαν μεγάλη ευκαιρία για τρίτο γκολ με τον Μάατσεν στο 63ο λεπτό, ωστόσο το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ ο Λενό σταμάτησε από κοντά τον Έντσο Φερνάντες που πήρε το ριμπάουντ.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

Άστον Βίλα – Μπράιτον 6-1 (14′ 21′ 65′ Γουότκινς, 26′ αυτ. Εστουπινάν, 85′ Ράμσεϊ, 90+7′ Λουίζ / 50′ Φάτι)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Κρίσταλ Πάλας 0-1 (25′ Άντερσεν)
Νιούκαστλ – Μπέρνλι 1-0 (14′ Αλμιρόν)
Γουλβς – Μάντσεστερ Σίτι 1-0 (13′ αυτ. Ρούμπεν Ντίας)
Μπόρνμουθ – Άρσεναλ 0-3 (17′ Σακά, 44′ πεν. Έντεγκααρντ, 53′ πεν. Χάβερτς)
Γουέστ Χαμ – Σέφιλντ 2-0 (24′ Μπόουεν, 37′ Σούτσεκ)
Έβερτον – Λούτον 1-2 (41′ Κάλβερτ-Λιούιν / 24′ Λόκιερ, 32′ Μόρις)
Τότεναμ – Λίβερπουλ 2-1 (36′ Σον, 90+6′ αυτ. Μάτιπ / 45+4′ Χάκπο)
Νότιγχαμ – Μπρέντφορντ 1-1 (65′ Ντομίνγκες / 58′ Νέργκαρντ)
Φούλαμ – Τσέλσι 0-2 (18′ Μούντρικ, 19′ Μπρόγια)