21.5 C
Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

«Τριάρα» της Σκωτίας στην Κύπρο

Η Σκωτία νίκησε με 3-0 την Κύπρο στον εναρκτήριο αγώνα του Α΄ ομίλου για την προκριματική φάση του Euro 2024, με τον Σκοτ ΜακΤόμινεϊ να μπαίνει αλλαγή στο β΄ ημίχρονο και να «τελειώνει» το παιχνίδι στο «Χάμπντεν Παρκ» με δύο γκολ στο τέλος.

Υποστηριζόμενη από ένα ένθερμο κοινό η Σκωτία κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και άνοιξε το σκορ στο 20ό λεπτό με τον Τζον ΜακΓκιν από σέντρα του αρχηγού Άντι Ρόμπερτσον.

Το δεύτερο ημίχρονο η απόδοση των γηπεδούχων δεν ήταν το ίδιο καλή, αλλά οι αλλαγές του Στιβ Κλαρκ λειτούργησαν τελικά, καθώς ο ΜακΤόμινεϊ διπλασίασε στο 87ο λεπτό.

Στη συνέχεια ο παίκτης της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σκόραρε ξανά στον πρόσθετο χρόνο (90΄+3) για το τελικό 3-0, ενώ η Κύπρος έμεινε με 10 παίκτες στο 90΄+5, όταν ο Νίκος Ιωάννου δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Σκωτία θα παίξει την επόμενη Τρίτη (28/3) στο ίδιο γήπεδο με την Ισπανία, ενώ η Κύπρος θα επισκεφθεί την Αρμενία.