28.9 C
Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου, 2024

«Τριάρα» της Άρσεναλ κόντρα στην Μπέρνλι, δύσκολη νίκη για την Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχθηκε την Λούτον για την 12η αγωνιστική της Premier League και κατάφερε να σημειώσει μια σημαντική για εκείνη νίκη (1-0).

Οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων σε μεγάλο βαθμό και έψαχναν την κατάλληλη στιγμή για να απειλήσουν την άμυνα της Λούτον. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια εξαιρετική στιγμή στο 36′, όπου ο Ονάνα απέκρουσε την κεφαλιά του Μόρις από το σημείο του πέναλτι.

Στο 60ο λεπτό, ο Λίντελοφ άνοιξε το σκορ, μετά από φάση διαρκείας. Ο Σουηδός πήρε το ριμπάουντ από κόντρα μιας σέντρας του Ράσφορντ και σκόραρε για το τελικό 1-0.

Η Έβερτον προηγήθηκε στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας με τον Μικολένκο, ο οποίος βρήκε δίχτυα με κεφαλιά. Μόλις λίγα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν από την άσπρη βούλα. Στο 49′, ο Ντουκουρέ σημείωσε το 2-1 για την Έβερτον, ενώ στο 73ο λεπτό, έπειτα από τεράστιο λάθος στην άμυνα, ο Εντουάρντ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Γκέιγ διαμόρφωσε το τελικό 3-2 στο 86ο λεπτό στη δεξιά γωνία του τέρματος.

Η Άρσεναλ επικράτησε 3-1 στο Έμιρειτς επί της Μπέρνλι. Οι «κανονιέρηδες» προηγήθηκαν στο 45+1′ με τον Τροσάρ. Ο Μπράουνχιλ ισοφάρισε στο 54′, το οποίο και αποδείχθηκε το μοναδικό γκολ για την Μπέρνλι. Οι Σαλιμπά στο 57′ και Ζιντσένκο στο 74′ χάρισαν την νίκη στην Άρσεναλ, η οποία έπιασε την πρώτη Μάντσεστερ Σίτι στην κατάταξη της Premier League.

Το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής:Σάββατο 11/11Γουλβς-Τότεναμ 2-1Άρσεναλ-Μπέρνλι 3-1Κρίσταλ Πάλας-Έβερτον 2-3Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Λούτον 1-0Μπόρνμουθ-Νιούκαστλ (19:30)

Κυριακή 12/11Άστον Βίλα-Φούλαμ (16:00)Γουέστ Χαμ-Νότιγχαμ Φόρεστ (16:00)Λίβερπουλ-Μπρέντφορντ (16:00)Μπράιτον-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (16:00)Τσέλσι-Μάντσεστερ Σίτι (18:30)