18.7 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Τρίτη η ΑΕΚ στη φετινή Basket League

Στην τρίτη θέση της φετινής Α1 Ανδρών κατετάγη η ΑΕΚ, που νίκησε 95-72 τον Προμηθέα Πατρών στο ΟΑΚΑ, γράφοντας το 3-1 στη σειρά των «μικρών» τελικών, που αποτέλεσε το τελευταίο παιχνίδι του Μάκη Γιατρά στον πάγκο των Πελοποννησίων.

Η Ένωση προηγήθηκε με 24-12 στην πρώτη περίοδο, έχοντας σκοράρει τους 16 πόντους μέσα από τη ρακέτα.

Με τους Μέικον και Χρυσικόπουλο να χτυπούν από τα 6,75 στη συνέχεια, οι «κιτρινόμαυροι» πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 15 πόντων (53-38), με τον Προμηθέα να είναι άστοχος.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 10 πόντους της διαφορά (69-59 στο 30΄).

Στην τελευταία περίοδο, όμως, η ΑΕΚ βρήκε ξανά ρυθμό από την περιφέρεια, έσφιξε την άμυνά της κι έφτασε με άνεση στο 95-72.

Ο Ντάριλ Μέικον Τζούνιορ αποτέλεσε και πάλι τη σταθερή λύση στην «κιτρινόμαυρη» επίθεση, τελειώνοντας με 20 πόντους.

Άξιοι συμπαραστάτες του οι Κώστας Γόντικας (12π., 7ρ.), Γιανίκ Μορέιρα (13π.) και Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς (11π.).

Από τον Προμηθέα Πατρών, που δε είχε τους Τζέριαν Γκραντ και Τζιάν Κλαβέλ στη σύνθεσή του, ξεχώρισε ο Δημήτρης Αγραβάνης με 17 πόντους.