Με την αντίστροφη μέτρηση για το Eurobasket 2022 να έχει ξεκινήσει για την Εθνική Ανδρών, η ΕΡΤ παρουσίασε το τρέιλερ για την διοργάνωση όπου έχει τα τηλεοπτικά δικαιώματα.
Η Εθνική Ανδρών έχει ανεβάσει πλέον στροφές μετά την ένταξη των Γιάννη – Θανάση Αντετοκούνμπο και Τάιλερ Ντόρσεϊ στην προετοιμασία της ενόψει του Eurobasket 2022 και των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023. Με την αντίστροφη μέτρηση λοιπόν για το Eurobasket (1-18/9) να έχει ξεκινήσει, η ΕΡΤ παρουσίασε το τρέιλερ για την διοργάνωση, της οποίας έχει τα δικαιώματα.
Υπενθυμίζεται ότι η ΕΡΤ θα καλύψει τηλεοπτικά τόσο τα φιλικά της Εθνικής Ανδρών κόντρα στην Ισπανία (9/8 – εντός έδρας και 11/8 εκτός έδρας) όσο και το τουρνουά “Ακρόπολις” (17-19/8) με την συμμετοχή των εθνικών ομάδων Γεωργίας, Πολωνίας και Τουρκίας.
ΜΠΑΣΚΕΤ
04 Αυγούστου 2022 11:00
Οι αγώνες της Εθνικής Ανδρών κόντρα σε Σερβία (25/8) και Βέλγιο (28/8) για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 θα καλυφτούν τηλεοπτικά από τα κανάλια Novasports.
Αναλυτικά το πρόγραμμα του EuroBasket 2022
1 Σεπτεμβρίου
14:30 Ισπανία – Βουλγαρία15:30 Βοσνία – Ουγγαρία17:15 Τουρκία – Μαυροβούνιο18:15 Σλοβενία – Λιθουανία20:00 Βέλγιο – Γεωργία21:30 Γαλλία – Γερμανία
2 Σεπτεμβρίου
15:00 Ισραήλ – Φινλανδία15:15 Ουκρανία – Μεγάλη Βρετανία18:00 Κροατία – Ελλάδα18:30 Πολωνία – Τσεχία22:00 Ιταλία – Εσθονία22:00 Σερβία – Ολλανδία
3 Σεπτεμβρίου
14:30 Μαυροβούνιο – Βέλγιο15:00 Φινλανδία – Πολωνία15:15 Μεγάλη Βρετανία – Κροατία15:30 Γερμανία – Βοσνία17:15 Βουλγαρία – Τουρκία18:00 Εσθονία – Ουκρανία18:30 Τσεχία – Σερβία18:45 Λιθουανία – Γαλλία20:00 Γεωργία – Ισπανία21:30 Ουγγαρία – Σλοβενία22:00 Ελλάδα – Ιταλία22:00 Ολλανδία – Ισραήλ
4 Σεπτεμβρίου
14:30 Βουλγαρία – Μαυροβούνιο15:30 Λιθουανία – Γερμανία17:15 Ισπανία – Βέλγιο18:45 Σλοβενία – Βοσνία20:00 Τουρκία – Γεωργία21:30 Γαλλία – Ουγγαρία
5 Σεπτεμβρίου
15:00 Πολωνία – Ισραήλ15:15 Κροατία – Εσθονία18:00 Μεγάλη Βρετανία – Ελλάδα18:30 Τσεχία – Ολλανδία22:00 Ουκρανία – Ιταλία22:00 Σερβία – Φινλανδία
6 Σεπτεμβρίου
14:30 Βέλγιο – Τουρκία15:00 Ολλανδία – Πολωνία15:15 Εσθονία – Μεγάλη Βρετανία15:30 Βοσνία – Γαλλία17:15 Μαυροβούνιο – Ισπανία18:00 Ελλάδα – Ουκρανία18:15 Ουγγαρία – Λιθουανία18:30 Φινλανδία – Τσεχία20:00 Γεωργία – Βουλγαρία21:30 Γερμανία – Σλοβενία22:00 Ιταλία – Κροατία22:00 Ισραήλ – Σερβία
7 Σεπτεμβρίου
14:30 Τουρκία – Ισπανία15:30 Λιθουανία – Βοσνία17:15 Βουλγαρία – Βέλγιο18:15 Γαλλία – Σλοβενία20:00 Γεωργία – Μαυροβούνιο21:30 Ουγγαρία – Γερμανία
8 Σεπτεμβρίου
15:00 Φινλανδία – Ολλανδία15:15 Κροατία – Ουκρανία18:00 Εσθονία – Ελλάδα18:30 Τσεχία – Ισραήλ22:00 Μεγάλη Βρετανία – Ιταλία22:00 Σερβία – Πολωνία
9 Σεπτεμβρίου: ημέρα ξεκούρασης
10 Σεπτεμβρίου: 4 αγώνες της φάσης των 16
11 Σεπτεμβρίου: 4 αγώνες της φάσης των 16
12 Σεπτεμβρίου: ημέρα ξεκούρασης
13 Σεπτεμβρίου: 2 αγώνες της προημιτελικής φάσης
14 Σεπτεμβρίου: 2 αγώνες της προημιτελικής φάσης
15 Σεπτεμβρίου: ημέρα ξεκούρασης
16 Σεπτεμβρίου οι ημιτελικοί
17 Σεπτεμβρίου: ημέρα ξεκούρασης
18 Σεπτεμβρίου: μικρός και μεγάλος τελικός, στις 18:15 και στις 21:30 αντίστοιχα