21.1 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Το βράδυ που η Σέλτικ προσκύνησε την ΑΕΚ (VIDEO)

Παραμονή της Παναγίας. Τέσσερα χρόνια πίσω. Η πρωταθλήτρια ΑΕΚ έχει καταφέρει στο πρώτο ματς κόντρα στη Σέλτικ στη Σκοτία να πάρει ένα σκορ που τις δίνει το δικαίωμα να πιστεύει για πρόκριση στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Το 1-1 στο CelticPark είναι ικανό για την πρόκριση. Και στην πράξη αποδείχθηκε πως ήταν. Παρά το γεγονός ότι ήμασταν στην «καρδιά» του ελληνικού καλοκαιριού και πολύς κόσμος ήταν διακοπές, 40.000 Ενωσίτες βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ και είδαν την ΑΕΚ να παίρνει μία τεράστια νίκη – πρόκριση, κερδίζοντας τους πρωταθλητές Σκοτίας με 2-1, χάρις τα γκολ των Λιβάγια και Γκάλο.

Μπήκε δυνατά η Ένωση στο ματς και μόλις στο 6’ μετά από γύρισμα της μπάλας στο πέναλτι του Χουλτ, από αριστερά, ο δεξιός… εξτρέμ της ΑΕΚ εκεινο το βράδυ, Γκάλο με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ. Η Σέλτικ πίεσε στη συνέχεια. Πήρε την κατοχή, είχε κάποιες ευκαιρίες, όμως το 1-0 υπέρ της ΑΕΚ παρέμεινε ως το φινάλε του ημιχρόνου. Γρήγορα, με την έναρξη της επανάληψης ήρθε και το 2-0. Χτύπημα φάουλ του Γκάλο από αριστερά, πρώτη κεφαλιά του Λαμπρόπουλου που βγήκε ασίστ στον Λιβάγια, με τον Κροάτη από το ύψος της μικρής περιοχής με το κεφάλι έστειλε ξανά τη μπάλα στα δίχτυα. Η Σέλτικ ήθελε τώρα δυο γκολ για να πάρει αυτή την πρόκριση. Πίεσε πάλι. Και στο 78’ έκανε το 2-1 με τον Σινκλέρ. Τα τελευταία λεπτά ήταν θρίλερ στο ΟΑΚΑ. Πίεση, άγχος, όμως η ΑΕΚ άντεξε. Στο 95’ (το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων) η Σέλτικ έχασε μια τεράστια ευκαιρία με τον Σιμούνοβιτς. Πέρασε κι αυτό. Τέλος! Η ΑΕΚ πήρε την σπουδαία πρόκριση για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Εκείνο το βράδυ είχε εξασφαλίσει τουλάχιστον τη συμμετοχή της στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Δεν της έφτανε. Επόμενο εμπόδιο η Βίντι. Το ξεπέρασε κι αυτό. Η ΑΕΚ γύρισε στ’ αστέρια…

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Χουλτ, Σιμόες, Άλεφ, Γκάλο (81’ Αλμπάνης), Μπακασέτας (90’ Tσόσιτς), Κλωναρίδης (72’ Μάνταλος), Λιβάγια.

ΣΕΛΤΙΚ: Γκόρντον, Χέντρι, Σιμούνοβιτς, Λούστιγκ (60’ Ντεμπελέ), Φόρεστ, Τίρνεϊ, Μπράουν, ΜακΓκρέγκορ, Ρόγκιτς (75’ Σινκλέρ), Ντσάμ, Γκρίφιθς

Η 1η ελληνική crypto πλατφόρμα έρχεται…Επένδυσε εύκολα, γρήγορα & με ασφάλεια!Κάνε την προεγγραφή σου τώρα!

Στοιχηματική εμπειρία… όπως θα ήθελες να είναι! Παίξε Νόμιμα – 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ: ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ