16.6 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Την 12η σερί νίκη πήρε ο Ολυμπιακός κόντρα στον ΠΑΟ

Ούτε αυτή την φορά κατάφεραν να χαμογελάσουν οι «πράσινοι»

Bαθμολογικό ενδιαφέρον δεν υπήρχε αφού τα πράγματα είναι ξεκάθαρα στη βαθμολογία της Basket League, πάντα όμως ένα παιχνίδι ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό είναι ντέρμπι και οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που πανηγύρισαν για 12η συνεχόμενη φορά, κάτι που αποτελεί ρεκόρ φυσικά, αφού με το 76-74 έφυγαν από το ΟΑΚΑ με τη νίκη για ακόμη μία φορά.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 38-46, 58-59, 74-76

Οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Φαλ να φορτώνεται νωρίς με δύο φάουλ αλλά αυτό δεν επηρέασε το παιχνίδι τους, όπως δείχνει και το γεγονός ότι πήγαν από νωρίς στο +8 (6-14), με τους γηπεδούχους όμως να βρίσκουν λύσεις από τον Πάρις Λι, να σκοράρουν από την περιφέρεια και να μειώνουν τη διαφορά, μέχρι που ισοφάρισαν με το τέλος της πρώτης περιόδου (21-21).

Οι πράσινοι, μάλιστα, προσπέρασαν με 23-21 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά κάπου εκεί οι ερυθρόλευκοι είχαν ένα ξέσπασμα και με επιμέρους σκορ 14-2 κατάφεραν να προηγηθούν με +10 (25-35), με τον Μπολομπόι να κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά κόντρα στον Παπαγιάννη. Όλα πήγαιναν καλά, επομένως, για τον Ολυμπιακό που προηγήθηκε και με +12 (33-45), για να κλείσει τελικά το ημίχρονο στο +8 (38-46).

Όπως εύκολα αντιλαμβάνεται κανείς, για τον Παναθηναϊκό ήταν υποχρεωτικό το να βγάλει αντίδραση στην τρίτη περίοδο και το γεγονός ότι είχε μειώσει σε 44-49 στο 23′ επανέφερε την αισιοδοξία στο ΟΑΚΑ, αλλά ο Κάνααν προσπάθησε και κατάφερε να ξαναπάει τους Πειραιώτες στο +8 (44-52) στο 24′. Έτσι, ο Γιάννης Σερέλης πήρε τάιμ άουτ και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ήταν μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο, μειώνοντας σε 52-56 στο 26′ και στον πόντο (58-59) με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Όλα έδειχναν, επομένως, ότι στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι θα ήταν όντως ντέρμπι και ήταν. Μπορεί ο Ολυμπιακός να ξέφυγε με +7 (58-65) στο 33′ και με +8 (63-71) στη συνέχεια, αλλά ο Παναθηναϊκός βρήκε τον τρόπο για να πλησιάσει στο -1 (74-75) στα 23 δευτερόλεπτα πριν το τέλος χάρη σε τρίποντο του Μπέικον. Από εκεί και πέρα, ο ΜακΚίσικ με 1/2 βολές έκανε το 74-76 για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι έβγαλαν την τελευταία άμυνα του παιχνιδιού και έφυγαν από το ΟΑΚΑ με τη 12η συνεχόμενη νίκη σε ντέρμπι κόντρα στον αιώνιο αντίπαλο (και έκτο σερί «διπλό» στην έδρα του Παναθηναϊκού).