20.6 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Στον Φοίνικα το ντέρμπι της πρεμιέρας

Εντυπωσιακός ο Φοίνικας Σύρου, νίκησε με 3-1 στην Ερμούπολη τον ΠΑΟΚ, στον πρώτο του φετινού πρωταθλήματος βόλεϊ στην Α1 Ανδρών και ξεκίνησε με το «δεξί», αντίθετα με τον «Δικέφαλο» του Γιάννη Καλμαζίδη.

Οι Κυκλαδίτες ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 2-0 (25-23, 25-17), αλλά ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και μείωσε κατακτώντας το τρίτο σετ με 25-20.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με τον διαιτητή Μυλωνάκη να αποβάλει τον πασαδόρο των Θεσσαλονικέων Θάνο Τερζή, που είχε συνομιλία με την εξέδρα.

Ο Φοίνικας πήρε ένα προβάδισμα από την αρχή και το συντήρησε αυξάνοντας σταδιακά τη διαφορά, κατακτώντας το σετ με 25-18 και μαζί τη νίκη.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο απίστευτος Κουβανός πασαδόρος του Φοίνικα Ρεϊντέλ Αγκίρε Ιερεζουέλο, που σημείωσε 11 πόντους (!) με 4 άσους, ενώ διψήφιοι ήταν επίσης οι Μιτσάλοβιτς (19π.), Τζούριτς (13π.) και Κόστα (11π.).

Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Ούντρις με 23 πόντους, ενώ διψήφιο νούμερο από τους υπόλοιπους «έγραψε» μόνο ο Κουκλίνσκι (10π.).