Home Υγεία Στον Ολυμπιακό για 12η συνεχή φορά το ντέρμπι

Στον Ολυμπιακό για 12η συνεχή φορά το ντέρμπι

Ο Ολυμπιακός «κλείδωσε» την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Basket League μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού με 76-74 στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής, συνεχίζοντας το αήττητο σερί του στην Ελλάδα.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν ρεκόρ 18-0 ενώ  οι «πράσινοι», που ακολουθούν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, μετρούν 14-4, με τις δύο ομάδες να έχουν παιχνίδι λιγότερο.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν με διψήφιες διαφορές αλλά κατάφεραν στο τέλος να μειώσουν στο σουτ, ενώ είχαν την τελευταία κατοχή αλλά ο Γουίλιαμς έκανε λάθος.

Για την πειραϊκή ομάδα σκόραραν και οι 11 παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν από τον Μπαρτζώκα. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Λαρεντζάκης με 13 πόντους, ενώ από 12 σημείωσαν ο Κάναν (3/4 τρίποντα) και ΜακΚίσικ με 12.  Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 21 ασίστ και μόλις 7 λάθη.

Για το «τριφύλλι», ο Μπέικον (τραυματίστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια αγωνίστηκε με δεμένο πόδι) πέτυχε 17 πόντους, ο Λι 14 και ο Γκριγκόνις  13, για έναν Παναθηναϊκό που είχε 14 ασίστ και 10 λάθη.

Από την αρχή του αγώνα ο Παναθηναϊκός θέλησε να περάσει την μπάλα κοντά στο καλάθι και να «σημαδέψει» τους ψηλούς του. Μετά το αρχικό 6-3 όμως ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ από την περιφέρεια παίρνοντας προβάδισμα και ανοίγοντας τη διαφορά (10-16 στο 7′), για να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλο 21-21.

Στα μέσα της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι με σερί 10-0 ξέφυγαν με 35-25, ενώ η διαφορά έφτασε και στο +12 (33-45) με τρίποντο του Λαρεντζάκη. Ο Γουόλτερς με δικούς του πόντους μείωσε σε 38-45 όμως οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στα αποδυτήρια με +8 (38-46).

Δύο τρίποντα από τους Μαντζούκα και Μπέικον έδωσαν το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να μειώσει σε 44-49 με τον Ολυμπιακό όμως στα μέσα της τρίτης περιόδου να ξεφεύγει και πάλι με +10 (46-56). Ο Γκουντάιτις με δικά του καλάθια μείωσε σε 52-56 ενώ ένα τρίποντο του Γκριγκόνις λίγο πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου έφερε το παιχνίδι στον πόντο (58-59).

Ο Ολυμπιακός όμως με τα τρίποντα των Λαρεντζάκη και Πίτερς ξέφυγε με 58-66 στο 33′, ενώ ο Παναθηναϊκός έπαιρνε σκορ μόνο από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Τριάμισι λεπτά πριν από το τέλος ο Ολυμπιακός μετά από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε με το γκολ-φάουλ του Σλούκα το 63-71, ενώ κέρδισε και την αποβολή του Γκουντάιτις.

Δύο λεπτά πριν από το τέλος ο Μπέικον μείωσε σε 67-71, ενώ στα 23,8΄΄ ο ίδιος με τρίποντο έφερε το παιχνίδι στον πόντο κάνοντας το 74-75. Στα 21.4΄΄ ο ΜακΚίσικ με 1/2 βολές έκανε το 74-76.

Στην κατοχή του Παναθηναϊκού οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν την άμυνα πάνω στον Γουίλιαμς και πήραν την μπάλα στα 0,7΄΄ πριν τη λήξη, φεύγοντας από το ΟΑΚΑ με τη δωδέκατη συνεχή νίκη επί του αιώνιου αντίπαλου.