22.7 C
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Στη Νάπολι το ντέρμπι της αγωνιστικής

Η εντυπωσιακή στο φετινό ξεκίνημα του καμπιονάτο Νάπολι έκανε το 3/3 με την τρίτη σερί νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις, αφήνοντας τη Γιουβέντους χωρίς νίκη και με μόλις ένα βαθμό σε άλλα τόσα παιχνίδια, σε μια από τις χειρότερες εκκινήσεις της Ιστορίας της.

Με βασικό κι αναντικατάστατο τον Κώστα Μανωλά, η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι επικράτησε με 2-1 της Γιουβέντους στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» κι έμεινε μόνη στην κορυφή, με αγώνα περισσότερο από Μίλαν, Ρόμα, Λάτσιο και Ίντερ.

Στη μετά Ρονάλντο εποχή οι «μπιανκονέρι» του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι προηγήθηκαν με τον Μοράτα μόλις στο 10ο λεπτό, αλλά οι «παρτενοπέι» έκαναν την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο με τα τέρματα των Πολιτάνο (57΄) και Κουλιμπαλί (85΄).

Στην εναρκτήρια συνάντηση της 3ης ημέρας η Βενέτσια έφυγε από το «Κάρλο Καστελάνι» με το «διπλό», επικρατώντας της Έμπολι 2-1 με τα γκολ των Ανδρί στο 13΄ και Οκερέκε στο 68΄, ενώ για τους γηπεδούχους μείωσε στο 89΄ ο Μπαϊραμί από τα 11 βήματα.