19.1 C
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Στη Γερμανία αφεντικό είναι η Μπάγερν

Ντέρμπι κορυφής ήταν μόνο στα χαρτιά ο αγώνας της Μπάγερ Λεβερκούζεν με την Μπάγερν Μονάχου, στην έδρα της πρώτης.

Οι Βαυαροί πρωταθλητές Γερμανίας έδειξαν και σήμερα, στην «Μπάι Αρένα», ότι δεν υπάρχει ομάδα να τους κοιτάξει στα μάτια στην Bundesliga, συντρίβοντας με 5-1 τη -μέχρι απόψε ισόβαθμή της- Λεβερκούζεν.

Το σκορ είναι από μόνο του εντυπωσιακό, αλλά δεν φτάνει για να περιγράψει την κυριαρχία των Βαυαρών στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πέτυχαν και τα πέντε τέρματά τους.

Ο Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό και από το 30΄ ως το 37΄ πέτυχαν άλλα τέσσερα τέρματα (30΄ Λεβαντόφσκι, 34΄ Μίλερ, 35΄, 37΄ Γκνάμπρι), απέναντι σε μία ομάδα που είχε παραδοθεί άνευ όρων.

Στο β΄ ημίχρονο η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν κατέβασε ταχύτητα, καθώς την επόμενη εβδομάδα ακολουθεί αγώνες για το Τσάμπιονς Λιγκ και οι γηπεδούχοι σημείωσαν το «γκολ της τιμής» με τον Σικ στο 55΄.

Στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής, Αουγκσμπουργκ και Αρμίνια Μπίλεφελντ ήρθαν ισόπαλες 1-1 (19΄ Οξφορντ – 77΄ Λάουρσεν).