Home Υγεία Στην Μπουντεσλίγκα κουμάντο κάνει η Μπάγερν

Στην Μπουντεσλίγκα κουμάντο κάνει η Μπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου σημείωσε τρία γκολ στα πρώτα 23 λεπτά και νίκησε εύκολα την Μπορούσια Ντόρτμουντ με 4-2 στο Klassiker ανακτώντας την πρώτη θέση στην Bundesliga, στο ντεμπούτο του νέου προπονητή της Τόμας Τούχελ.

Οι Βαυαροί, που αντιμετωπίζουν τη Μάντσεστερ Σίτι στους προημιτελικούς του Champions League στις 11 Απριλίου, ανέβηκαν στην πρώτη θέση με 55 βαθμούς, αφήνοντας την Ντόρτμουντ δύο πίσω τους στη δεύτερη θέση, με οκτώ αγώνες να απομένουν.

Η Μπάγερν προηγήθηκε χάρη στο αυτογκόλ του τερματοφύλακα της Βεστφαλών Γκρέγκορ Κόμπελ στο 13ο λεπτό. Πριν η Ντόρτμουντ καταφέρει να ανασυνταχθεί οι γηπεδούχοι σκόραραν ξανά με τον Τόμας Μίλερ στο 18΄.

Η επιστροφή του Κόμπελ μετά από πέντε εβδομάδες (λόγω τραυματισμού) μετατράπηκε σε πλήρη εφιάλτη πέντε λεπτά αργότερα, καθώς ο Μίλερ «ξαναχτύπησε» γράφοντας το 3-0 μόλις στο 23΄.

Η δοκιμασία των φιλοξενούμενων δεν είχε τελειώσει ωστόσο, με την Μπάγερν να χάνει ευκαιρίες και τον Κίνγκσλεϊ Κόμαν να γράφει το 4-0 έξι λεπτά μετά την επανέναρξη.

Στη συνέχεια οι Βαυαροί έχασαν περισσότερες από μισή ντουζίνα μεγάλες ευκαιρίες για γκολ, πριν ο Εμρέ Τζαν μειώσει με πέναλτι στο 72΄ και ο Ντόνιελ Μάλεν διαμορφώσει το τελικό 4-2 στο 90΄.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Μπόχουμ 1-1 (22΄ πεν. Κόλο Μουανί – 14΄ Ασάνο)Λειψία-Μάιντς 0-3 (9΄ Ίνγκβαρτσεν, 57΄ Αγιόρκ, 67΄ Κοχρ)Ουνιόν Βερολίνου-Στουτγάρδη 3-0 (51΄ Μπέκερ, 67΄ Μπέχρενς, 68΄ αυτ. Χαραγκούτσι)Φράιμπουργκ-Χέρτα Βερολίνου 1-1 (52΄ Γκρίφο – 77΄ Νγκάνκαμ)Βόλφσμπουργκ-Άουγκσμπουργκ 2-2 (84΄ Βάλντσμιντ, 90΄+6 Νμέτσα – 2΄ αυτ. Άρνολντ, 32΄ Μπερίσα)Σάλκε-Λεβερκούζεν 0-3 (50΄ Φρίμπονγκ, 61΄ Φριτζ, 90΄+2 Αζμούν)Μπάγερν Μονάχου-Ντόρτμουντ 4-2 (13΄ αυτ. Κόμπελ, 18΄, 23΄ Μίλερ, 51΄ Κομάν – 72΄ πεν. Τσαν, 90΄ Μάλεν)