24.5 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Σεφτέ και στο πρωτάθλημα ο Τζόλης – Με γκολάρα «κλείδωσε» τη νίκη της Κλαμπ Μπριζ [vids]

Λογαριασμό και στο βελγικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου άνοιξε ο Χρήστος Τζόλης ως παίκτης της Κλαμπ Μπριζ στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Ντέντερ το απόγευμα της Κυριακής (25/08).

Ο 22χρονος στράικερ σημείωσε το δεύτερο γκολ της αναμέτρησης για την ομάδα του μόλις στο 13ο λεπτό (είχε προηγηθεί ο Νίλσον που άνοιξε το σκορ στο 8′) για να δώσει… αέρα δύο τερμάτων και να γράψει το 0-2 με ένα όμορφο φαλτσαριστό πλασέ από τα αριστερά της περιοχής, κάνοντας σεφτέ στην Jupiler Pro League.

Για την ιστορία, η Ντέντερ μείωσε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου για το 1-2, όμως αυτό το σκορ έμεινε μέχρι και την λήξη του αγώνα, με την Μπριζ να παίρνει το «διπλό» με τη συμβολή και του Χρήστου Τζόλη.

Ο νεαρός Έλληνας σέντερ φορ βέβαια είχε ανοίξει λογαριασμό με τη φανέλα της νέας του ομάδας από τον τελικού του εγχώριου Σούπερ Καπ απέναντι στην Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ το οποίο όμως δεν ήταν αρκετό, αφού η Κλαμπ Μπριζ ηττήθηκε με 2-1 χάνοντας το τρόπαιο.