19.7 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Πρώτο βήμα πρόκρισης για Παναθηναϊκό στο Challenge Cup

Ο Παναθηναϊκός ήταν πασιφανώς ανώτερος από την ελβετική Πφέφινγκεν, εξ ου και η νίκη με 3-0 σετ σε μόλις 68 λεπτά αγώνα.

Οι «πράσινες» επιβλήθηκαν με άνεση, κατακτώντας τα σετ με 25-15, 25-13, 25-20 κι έκαναν το πρώτο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Challenge Cup Γυναικών.

Οι «πράσινες» είχαν σταθερή υποδοχή καθ΄ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και με υπεροχή σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες έφτασαν εύκολα στη πρώτη ευρωπαϊκή νίκη τους για φέτος.

Στον επαναληπτικό, που θα γίνει τη Τετάρτη 30 Νοεμβρίου στην Ελβετία, ο Παναθηναϊκός χρειάζεται δύο σετ για να προκριθεί.

Η ελληνική ομάδα είχε πλουραλισμό στην επίθεση, με την Αθηνά Παπαφωτίου να τροφοδοτεί όλες τις συμπαίκτριές της.

Τέσσερις απ΄ αυτές τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων: οι Χατζηευστρατιάδου και Ανθούλη σημείωσαν από 12, ενώ Ανάε και Μέντιτς πέτυχαν από 10 πόντους.