24.5 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Πρώτη νίκη του Σλοτ μπροστά στο «Άνφιλντ» – «Εξάρα» η Τσέλσι στην Γουλβς

Η 2η αγωνιστική της Premier League συνεχίστηκε χωρίς προβλήματα για το «top-6» την Κυριακή (25/8), Η Λίβερπουλ πήρε μία εύκολη νίκη απέναντι στην Μπρέντφορντ (2-0), ενώ η Τσέλσι… ξέσπασε με «εξάρα» κόντρα στην Γουλβς του Ντάνιελ Ποντένσε. Στην ισοπαλία «έμειναν» η Μπόρνμουθ και η Νιούκαστλ (1-1).

Λίβερπουλ – Μπρέντφορντ 2-0

Στο ντεμπούτο του Άρνε Σλοτ μπροστά στο «Άνφιλντ», η Λίβερπουλ επικράτησε της Μπρέντφορντ με 2-0. Ο Λουίς Ντίαζ, έπειτα από υποδειγματική αντεπίθεση των «κόκκινων», έκανε το 1-0 στην αναμέτρηση (12′). Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Μοχάμεντ Σαλάχ στο 70ο λεπτό (2-0).

Το… slotball έχει μπει για τα καλά στο «αίμα» των παικτών της Λίβερπουλ, καθώς όπως φαίνεται, κατάφεραν να έχουν 92% κατοχή της μπάλας, κάτι που «σπάει» ρεκόρ από την σεζόν 2003/04.

Γουλβς – Τσέλσι 2-6

Οι Λονδρέζοι, πίεσαν και έγιναν… «εξάστεροι» στο «Μολινό», νικώντας την Γουλβς με το επιβλητικό 6-2. Ο Ο Τζάκσον έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους μόλις στο 2′. Παρά την ισοφάριση των «λύκων» με τον Κούνια, αλλά και του Λάρσεν λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (45+6′) σε 2-2, οι παίκτες του Ένζο Μαρέσκα… χόρεψαν την άμυνα των γηπεδούχων.

Ο Νόνι Μαντουέκε, μέσα σε 15 λεπτά, κατάφερε να κάνει χατ-τρικ και να αυξήσει τα γκολ της Τσέλσι από δύο σε… πέντε (49′,58′,63′). Το «κερασάκι» στην τούρτα για το 6ο τέρμα των φιλοξενούμενων, το πέτυχε ο Ζοάο Φέλιξ με την επιστροφή φορώντας τα «μπλε» στο 80′, κάνοντας το τελικό 6-2.

Μπόρνμουθ – Νιούκαστλ

Τα «κεράσια» βρέθηκαν μπροστά στο σκορ μετά από γκολ του Ταβερνίερ λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου στο 37′. Το τελικό 1-1, το «έκρινε» ο Γκόρντον και «έσωσε» έναν πολύτιμο βαθμό για την Νιούκαστλ, η οποία… δεν πείθει (76′).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στη 2η αγωνιστική στην Premier League

Μπράιτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 (32′ Γουέλμπεκ, 90+5′ Ζοάο Πέδρο / 60′ Ντιαλό)Κρίσταλ Πάλας – Γουέστ Χαμ 0-2 (67′ Σούτσεκ, 72′ Μπόουεν)Μάντσεστερ Σίτι – Ίπσουιτς 4-1 (12′, 16′, 88′ Χάαλαντ, 14′ Ντε Μπρόινε / 7′ Σμόντικς)Σαουθάμπτον – Νότιγχαμ Φόρεστ 0-1 (70′ Γκιμπς Γουάιτ)Τότεναμ – Έβερτον 4-0 (14′ Μπισούμα, 25′, 77′ Σον, 71′ Ρομέρο)Φούλαμ – Λέστερ 2-1 (18′ Σμιθ Ρόου, 70′ Ιγουόμπι / 38′ Φάες)Λίβερπουλ – Μπρέντφορντ 2-0 (12′ Ντίαζ, 70′ Σαλάχ)Γουλβς – Τσέλσι 2-6 (27′ Κούνια, 45+6′ Λάρσεν / 2΄ Τζάκσον, 42′ Πάλμερ, 49′,58′,63′ Μαντουέκε, 80′ Φέλιξ)Μπόρνμουθ – Νιούκαστλ 1-1 (37′ Ταβερνίερ / 76′ Γκόρντον)