18.1 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Πρωταθλήτριες Ελλάδας οι κορασίδες του Παναθηναϊκού

Επικρατώντας του αξιόμαχου Παναθλητικού με 55-50 ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στην κορυφή, κατακτώντας το πρωτάθλημα Ελλάδας κορασίδων.

Μετά τις νεανίδες και οι κορασίδες του Παναθηναϊκού κατέκτησαν το ελληνικό πρωτάθλημα με τις δεύτερες να επικρατούν στον μεγάλο τελικό του Παναθλητικού με 55-50 στο κλειστό της Καλαμάτας.

Σε έναν τελικό-ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος, οι παίκτριες του Γιώργου Τσεμπέρη κατάφεραν να κατάφεραν να κάνουν τη διαφορά στις λεπτομέρειες απέναντι στον πολύ ανταγωνιστικό Παναθλητικό και πανηγυρίσουν μία σπουδαία νίκη.

Στο πλευρό του «τριφυλλιού» στην Καλαμάτα βρέθηκε πλήθος κόσμου, για να στηρίξει την προσπάθεια των αθλητριών του.

Ο Παναθλητικός επέβαλε τον ρυθμό του και είχε στο ξεκίνημα τον έλεγχο του αγώνα, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 15-4 (6΄27΄΄), ωστόσο ο Παναθηναϊκός βρήκε τον βηματισμό του και ροκάνισε τη διαφορά για να κλείσει το δεκάλεπτο με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να προηγείται 19-14.

Απόλυτα ισορροπημένη η δεύτερη περίοδος, καθώς ο Παναθηναϊκός συνέχισε στο ίδιο τέμπο από εκεί που σταμάτησε και με τον Παναθλητικό να διατηρεί τα κεκτημένα με 25-20 (14΄24΄΄).

Με επί μέρους σκορ 13-6 ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή στην τρίτη περίοδο και πέρασε μπροστά με (25΄25΄΄), ενώ ακολούθησε ένα σερί 10-0 από τις «πράσινες» που έδωσαν αέρα +11 πόντων και το σκορ στο 47-36.

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός είχε να συντηρήσει τη διαφορά που είχε ως «προίκα», ενώ ο Παναθλητικός καλούνταν να κάνει τη μεγάλη ανατροπή. Στα μέσα του δεκαλέπτου η ομάδα της Αθήνας διατηρούσε το +10 με 51-40. Στο τελευταίο δίλεπτο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη γραμμή των ελευθέρων βολών, και ο Παναθλητικός μείωσε χάρη στην ευστοχία των αθλητριών του σε 51-48 (38΄40΄΄). Εύστοχες όμως ήταν και οι παίκτριες του Παναθηναϊκού διατηρώντας το προβάδισμα στο σκορ και γράφοντας το τελικό 55-50.

Δεκάλεπτα: 14-19, 24-30, 47-36, 55-50

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Μπακετέα

Παναθηναϊκός (Τσεμπέρης): Ζιάκα 6(1), Φελούρη 6, Μπάτσιου 13(2), Κεφαλά, Σπέντζου 4, Φραγκούλη 16(1), Υφαντοπούλου 10.

Παναθλητικός (Λαζάρου): Κοφινά 10(2), Τσινασλανίδου 1, Κωνσταντινίδου, Καμπερίδου 7, Αποστολίδου , Αθανάτου 1, Παντώτη 12(2), Σύρπα 18.