20.3 C
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Πλήρωσε την αστοχία του στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός(21-9) βρέθηκε σε κακό βράδυ στο Βελιγράδι και γνώρισε την ήττα από την Παρτιζάν(17-13) με 90-75, πληρώνοντας σε μεγάλο βαθμό την μεγάλη του αστοχία από το τρίποντο, έχοντας 3/20. Οι «ερυθρόλευκοι» συγκατοικούν, πλέον, με την Ρεάλ Μαδρίτης στη κορυφή της Euroleague ενώ οι Σέρβοι έκαναν σημαντικό βήμα για τα play-offs.

Στη πρώτη περίοδο ο ρυθμός ήταν καταιγιστικός, η άμυνα του Ολυμπιακού δεν ήταν εκείνη που μας έχει συνηθίσει και η Παρτιζάν προηγήθηκε με 27-22 στο 10᾽. Οι Σέρβοι γρήγορα στο δεύτερο δεκάλεπτο έφτασαν μέχρι και στο +10(34-24) ενώ στο 15′ ανέβασαν την διαφορά στο +14(40-26), εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των φιλοξενούμενων και τις κακές επιστροφές στην άμυνα. Το ημίχρονο έκλεισε στο 48-34, με τον Ολυμπιακό να έχει 0/12 τρίποντα!

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν αντίδραση και με κορυφαίο τον Ουόκαπ μείωσαν σε 50-46 στο 25′, έχοντας σε εκείνο το σημείο 76% στα δίποντα, γεγονός που ισορρόπησε την τρομερή αστοχία από την γραμμή του τριπόντου.

Ένα σερί 6-0 της Παρτιζάν, όμως, έφερε και πάλι την διαφορά στους δέκα και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 60-52. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και στο 35′ ξέφυγε στο +14, 76-62, βάζοντας στέρεες βάσεις επικράτησης με τον Πάντερ να κάνει την διαφορά. Ο Ολυμπιακός ήταν κακός για να μπορέσει να κάνει μια τόσο μεγάλη ανατροπή και οι Σέρβοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 90-75.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Νάναλι και Πάντερ με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα ενώ για τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Μακίσικ με 21.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 48-34, 60-52, 90-75.