Home Αθλητικά «Πελάτης» του Βόλου η ΑΕΚ

«Πελάτης» του Βόλου η ΑΕΚ

Ο Βόλος νίκησε για δεύτερη φορά μέσα σε δέκα ημέρες την ΑΕΚ, μετά το Κύπελλο και για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με το ίδιο σκορ (1-0) και κατέλαβε την 7η θέση στην κανονική περίοδο.

Από την πλευρά της η Ένωση έπεσε στην τρίτη θέση, έχασε όποιο πλεονέκτημα διέθετε ενόψει των πλέι οφ, αλλά κυρίως ήταν η εμφάνισή της που προβλημάτισε, καθώς ήταν κάκιστη.

Καλύτεροι στο πρώτο μέρος οι Θεσσαλοί, άνοιξαν το σκορ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι του Δουβίκα, παράβαση που καταλογίστηκε σε ανατροπή του Περέα από τον Μιτάι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν τον αγώνα αφήνοντας την μπάλα στα πόδια των παικτών της ΑΕΚ, που «ζωντάνεψε» επιθετικά μόνο με την είσοδο του Ολιβέιρα, στο 63΄.

Στο 86΄ αποβλήθηκε ο Μπαριέντος που χτύπησε εκτός φάσης το Μάνταλο κι η ΑΕΚ είχε λίγο χρόνο στη διάθεσή της, αλλά ολοκλήρωσε τον αγώνα χωρίς «κλασική» ευκαιρία και χωρίς ένα σουτ εντός εστίας!