14.3 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

«Πασαρέλα» στο Λαύριο ο Ολυμπιακός

Θεωρητικά, ήταν το ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής. Στα χαρτιά όμως, αφού στο γήπεδο του Λαυρίου ο Ολυμπιακός έδωσε… παράσταση, νικώντας πολύ εύκολα την ομώνυμη ομάδα με 108-72 και διευρύνοντας σε 4-0 το εφετινό αήττητό του σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Οι «ερυθρόλευκοι» έγραψαν το «δύο στα δύο» στο πρωτάθλημα, όπως και στην Ευρωλίγκα, σημειώνοντας ρεκόρ παραγωγικότητας σε ένα δεκάλεπτο, το τρίτο (39-13). Στον αντίποδα, το Λαύριο υπέστη την πρώτη ήττα του.

Οι γηπεδούχοι του Χρήστου Σερέλη πρόβαλαν κάποια αντίσταση στην πρώτη περίοδο, που ολοκληρώθηκε στο -7 (22-29) γι΄ αυτούς. Σ

τη συνέχεια οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ενεργοποίησαν την άμυνά τους στο δεύτερο δεκάλεπτο κρατώντας το Λαύριο κάτω από τους 20 πόντους και κλείνοντας το πρώτο μέρος προηγούμενοι με 49-38.

Στην τρίτη όμως η πειραϊκή ομάδα έδωσε ρεσιτάλ τρέχοντας επιμέρους σκορ 31-8 μέσα σε οκτώ λεπτά (!), με το σκορ να διαμορφώνεται σε 80-46 στο 28΄, από τρίποντο του Λαρεντζάκη.

Οι «μεταλλωρύχοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν, ο Ολυμπιακός χαλάρωσε κι έκανε έξι συνεχή λάθη στο τέλος, αλλά αυτό δεν κόστισε σε τίποτα…

Από τους «ερυθρόλευκους» (σκόραραν και οι 12 της αποστολής) ξεχώρισε ο Ντόρσεϊ με 22 πόντους και 4/5 τρίποντα, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Ουόκαπ (10π.), Φαλ (12π.), Βεζένκοφ (11π.) και Πρίντεζης (11π.).

Από το Λαύριο των 15 λαθών και των μόλις 3 εύστοχων προσπαθειών σε 22 σουτ από τα 675, ξεχώρισε ο Λιούις με 17 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν επίσης οι Κάρτερ (11π.) και Μουράτος (10π.).