24 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Παναθηναϊκός – Χάλκμπανκ 2-3: Την κοίταξε στα μάτια και αποκλείστηκε με ψηλά το κεφάλι (s)

Με ψηλά το κεφάλι αποχαιρετά την Ευρώπη ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» πάλεψαν και με το παραπάνω κόντρα στην πανίσχυρη Χάλκμπανκ έχασε 3-2 (τα πρώτα δύο σετ που χάνουν στο Challenge Cup οι Τούρκοι φέτος) και έμειναν εκτός τελικού.

Έχοντας χάσει με 3-0 μέσα στην Τουρκία και με δεδομένο το πόσο μεγάλη ομάδα είναι η Χάλκμπανκ, ο Παναθηναϊκός είχε τρομερά δύσκολο έργο για την πρόκριση στον τελικό του Challenge Cup. Οι «πράσινοι» ήθελαν να κερδίσουν με 3-0 ή 3-1 και να πάρουν μετά και το χρυσό σετ, ενώ οι Τούρκοι δύο για να πανηγυρίσουν την πρόκριση.

Η ομάδα του Τανέρ Ατίκ μπήκε στο κλειστό του Αγίου Θωμά με τον αέρα του φαβορί, έκανε το 0-2 (19-25, 22-25) και πήρε την πρόκριση. Παρά τον αποκλεισμό οι «πράσινοι» δεν τα παράτησαν, ισοφάρισαν με την Χάλκμπανκ να παίρνει το τάι μπρέικ και να φεύγει από την Αθήνα και με την πρόκριση, αλλά και τη νίκη με 3-2 (19-25, 22-25, 30-28, 25-17, 14-15).

Άνετα το 0-1 οι Τούρκοι, παρά την αντίδραση του Παναθηναϊκού από το 0-4

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ στο οποίο η Χάλκμπανκ μπήκε εξαιρετικά και προηγήθηκε με 4-0 με τον Χερνάντες να δείχνει όπως και στο πρώτο παιχνίδι, ασταμάτητος. Ο Παναθηναϊκός όμως αντέδρασε και ισοφάρισε 7-7, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σχετικά κοντά μέχρι το 11-13. Στο σημείο εκείνο οι φιλοξενούμενοι με τον Κουβανό να συνεχίζει να είναι εξαιρετικός και τον Μπρούνο να έχει ανέβει σε μεγάλο βαθμό κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά που έφτασε και τους 7 πόντους (14-21) και έκαναν άνετα το 0-1.

Ντέρμπι στο δεύτερο, αποκλεισμός στις λεπτομέρειες και αποθέωση από τον κόσμο

Στο δεύτερο σετ είδαμε έναν Παναθηναϊκό που κοίταξε όσο δεν πάει άλλο στα μάτια την σπουδαία Χάλκμπανκ. Οι Τούρκοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα, αλλά οι «πράσινοι» δεν τους άφηναν να το μεγαλώσουν, ενώ κατάφεραν να πάρουν και το προβάδισμα με 19-18. Εκεί η Χάλκμπανκ με ένα 3-0 προηγήθηκε με 21-19, ενώ στο 21-22 δύο συνεχόμενοι πόντοι τελείωσαν ουσιαστικά την πρόκριση που κατακτήθηκε με επίθεση του Γκουλμέζογλου. Παρά τον αποκλεισμό ο κόσμος του Παναθηναϊκού αποθέωσε τους παίκτες του Ανδρεόπουλου δείχνοντάς τους το πόσο τους στηρίζουν.

Πάλεψαν μέχρι τέλος για το 1-2

Παρά τον αποκλεισμό από τον τελικό του Challenge Cup, ο Παναθηναϊκός σε καμία περίπτωση δεν παρέδωσε τα «όπλα». Κάθε άλλο θα λέγαμε, καθώς στο τρίτο σετ πάλεψε ως το τέλος για να μείνει στο παιχνίδι και τα κατάφερε. Με τους Τούρκους να έχουν τον Βουτσίτσεβιτς βασικό διαγώνιο, οι «πράσινοι» πάλεψαν ως το τέλος, δεν άφησαν τον αντίπαλό τους να ξεφύγει και προηγήθηκαν με 24-22. Εκεί η Χάλκμπανκ αντέδρασε, ισοφάρισε και πήρε και το προβάδισμα, με τις δύο ομάδες να φτάνουν μαζί ως το 28-28. Στο σημείο εκείνο μια επίθεση του Ράπτη και ένα λάθος του Αϊντίν έκαναν το 30-28 με την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να γίνεται η πρώτη που παίρνει σετ από την Χάλκμπανκ φέτος στην Ευρώπη.

Περίπατος στο 4ο και 2-2

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στους Τούρκους. Από το ξεκίνημα μπήκαν δυνατά και πίεσαν στο σερβίς, έκλεισαν στο μπλοκ και με τον Βαν ντεν Ντρις να είναι εξαιρετικός έκαναν με σχετική άνεση το 2-2, στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ και δείχνοντας το πόσο ήθελαν τη νίκη παρότι είχαν αποκλειστεί.

Μπορούσε τη νίκη που έχασε στις λεπτομέρειες

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ είχαμε ακόμα ένα ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει μπροστά με 8-6 στην αλλαγή του τερέν. Στο 11-8 οι Τούρκοι λάθος σερβίς του Γιάκομπσεν, μπλοκ σε Βαν ντεν Ντρις και επίθεση του Μπαϊράμ ισοφάρισαν, αλλά ένα μπλοκ σε Μπαϊράμ και ένας άσος του Πρωτοψάλτη έκαναν το 13-11 και έφεραν τον Παναθηναϊκό μια ανάσα από το να γίνει η πρώτη ομάδα φέτος που κερδίζει την Χάλκμπανκ σε όλες τις διοργανώσεις. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και με τον Βουτσίτσεβιτς πήραν και το προβάδισμα με 13-14. Με τις δύο ομάδες να έχουν ματς μπολ, φτάσαμε στο 18-18, όταν ένα φιλέ του Γιάκομπσεν και ένα μπλοκ σε Πρωτοψάλτη έκαναν το 18-20 και εκτός της πρόκρισης, έδωσαν και τη νίκη στην Χάλκμπανκ.

Τα σετ: 19-25, 22-25, 30-28, 25-17, 18-20 σε 140΄.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 57 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 41 λάθη αντιπάλων και της Χάλκμπανκ προήλθαν από 5 άσσους, 61 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 15 (12/25 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ.-41% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (7/14 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χ. 8 (7/10 επ., 50% υπ.-42% άριστες), Βαν ντε Ντρις 19 (14/37 επ., 3 άσσους, 2 μπλοκ), Στάλεκαρ 5 (5/10 επ.) / Γκαράς (λ, 45% υπ.-24% άριστες), Μπάσης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 10 (9/23 επ., 1 άσσος, 23% υπ.-15% άριστες).

ΧΑΛΚΜΠΑΝΚ (Τανέρ Ατίκ): Κεσκίν 3 (3 μπλοκ), Βίγκρας 16 (10/15 επ., 1 άσσοι, 5 μπλοκ), Μπρούνο 12 (12/18 επ., 53% υπ.-40% άριστες), Καράσου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ερνάντες 15 (14/24 επ., 1 άσσο), Γκουλμέζογλου 12 (8/19 επ., 4 μπλοκ, 46% υπ.-29% άριστες) / Ντονέ (λ, 60% υπ.-43% άριστες), Εργκιούλ (λ), Εκτσί 3 (1/1 επ., 2 άσσοι), Βουτσίτσεβιτς 12 (12/26 επ.), Αϊντίν 3 (2/6 επ., 1 άσσος), Μπαϊράμ 3 (1/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ.-29% άριστες).