25.1 C
Κυριακή, 30 Ιουνίου, 2024

Πήρε την πρόκριση στους «16» η Τουρκία, 2-1 με την Τσεχία που αποχαιρετά το Euro[]

Η Τουρκία, άντεξε και πήρε την πρόκριση για τους «16», καθώς νίκησε την Τσεχία με 2-1 για την 3η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Euro 2024. Οι Χακάν Τσαλχάνογλου (51′) και Σενκ Τοσούν ήταν οι σκόρερς για το σύνολο του Βιντσέτζο Μοντέλα, ενώ για τους τυπικά γηπεδούχους ήταν ο Τόμας Σούτσεκ (66′). Οι Βαλκάνιοι, θα αντιμετωπίσουν στην φάση των νοκ-άουτ την Αυστρία (02.07, 22:00).

Καλό ξεκίνημα για την Τσεχία, αλλά ο Μπαράκ έγινε ο… μοιραίος

Η ομάδα του Ίβαν Χάσεκ μπήκε «δυνατά» στο ματς, αφού μόνο η νίκη θα τους έδινε την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο Πρόβοντ «απείλησε» αρκετά νωρίς την εστία του Γκιουνόκ, αλλά ο κίπερ της Μπεσίκτας ήταν σε ετοιμότητα (2′).

Στο 20ο λεπτό, η Τσεχία «έμεινε» με δέκα παίκτες, καθώς ο Μπαράκ μέσα σε εννέα λεπτά δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε εννέα λεπτά, αφήνοντας, έτσι τους συμπαίκτες του «ξεκρέμαστους».

Τα αίματα «άναψαν» προς το μισάωρο του ημιχρόνου και ο Γιλντίζ της Τουρκίας… φλέρταρε και εκείνος να δεχθεί την κόκκινη κάρτα, διότι πριν από λίγη ώρα, είχε «δει» την κίτρινη. Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα σκληρό με πολλά φάουλ

Αξίζει να αναφερθεί πως η αποβολή του Μπαράκ, αποτελεί ρεκόρ για την ιστορία του Euro, καθώς έγινε ο πιο γρήγορος παίκτης που αντικρίζει την κόκκινη κάρτα.

Τοσούν και… έφυγαν για τους «16» οι Τούρκοι

Η Τουρκία μπήκε… ορεξάτη στο δεύτερο μέρος και με «βομβαρδισμό» φάσεων, ο Τσαλχάνογλου σε μία από αυτές έκανε το 1-0 με εξαιρετικό σουτ από την μεγάλη περιοχή στο 51′ και έκανε πιο δύσκολο το έργο της Τσεχίας για την πρόκριση.

Η Τσεχία «απάντησε» στο γκολ του Τσαλχάνογλου με τον Σούτσεκ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την… αναμπουμπούλα στην άμυνα των Τούρκων και σε κενή εστία ισοφάρισε το σκορ σε 1-1 και έβαλε «φωτιά» στο παιχνίδι (66′).

Λίγο πριν την λήξη του παιχνιδιού, ο Τοσούν με μία πραγματική «οβίδα», έκανε το τελικό 2-1 στο ματς και έβαλε… ταφόπλακα σε κάθε όνειρο που είχαν οι Τσέχοι για την πρόκριση στο 90+4′.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:Τσεχία (Ίβαν Χάσεκ): Στάνεκ (55′ Κοβάρ), Χόλες, Χράνατς, Κριέτσι, Γιουράσεκ (81′ Ματέι Γιουράσεκ), Τσουφάλ, Πρόβοντ (75′ Λινγκρ), Σούτσεκ, Μπάρακ, Χλόζεκ (55′ Τσόρι), Τσούτιλ (55′ Κούχτα). Τουρκία (Βιτσέντζο Μοντέλα): Γκιουνόκ, Καντιόγλου, Ακαϊντίν, Ντεμιράλ, Μουλντούρ, Γιούσεκ (63′ Γιοκουσλού), Εσκάν (46′ Αϊχάν), Τσαλχάνογλου (87′ Κόκτσου), Γκιουλέρ (76′ Τοσούν), Γιλντίζ, Γιλμάζ (Ακτούρκογλου).

Η τελική βαθμολογία και τα αποτελέσματα του 6ου ομίλου

(Θέση, Ομάδα, Αγώνες, Βαθμοί)1. Πορτογαλία 3 62. Τουρκία 3 63. Γεωργία 3 44. Τσεχία 3 1

1η αγωνιστική:Τουρκία – Γεωργία 3-1 (25’ Μουλντούρ, 65’ Γκιουλέρ, 90+7 Ακτούρκογλου / 32’ Μικαουτάτζε)Πορτογαλία – Τσεχία 2-1 (69’ Χράνατς (αυτ), Κονσεϊσάο 90+2/ Πρόβοντ 62’)2η αγωνιστική:Γεωργία – Τσεχία 1-1 (45+4′ Μικαουτάτζε/ 59′ Σικ)Τουρκία – Πορτογαλία 0-3 (21′ Σίλβα, 28′ Αυτογκόλ Ακαϊντίν, 56′ Μπρούνο Φερνάντες)3η αγωνιστική:(26/6 , 22:00, ΕΡΤ3) Τσεχία – Τουρκία 1-2 (66′ Σούτσεκ/51′ Τσαλχάνογλου, 90+4′ Τοσούν)(26/6 , 22:00, ΕΡΤ1) Γεωργία – Πορτογαλία 2-0 (2′ Κβαρατσχέλια, 57′ (πεν.) Μικαουτάτζε)