13.4 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Πέμπτος στον τελικό των 100μ. ύπτιο στο Παγκόσμιο υγρού στίβου

Ο Απόστολος Χρήστου έβαλε στόχο ένα μετάλλιο στο παγκόσμιο υγρού στίβου της Βουδαπέστης, αλλά δεν τα κατάφερε. Εκτός βάθρου και… 5ος ο Έλληνας πρωταθλητής στον τελικό των 100μ. Ύπτιο, σε μια κούρσα που είχαμε κατάρριψη του Παγκοσμίου ρεκόρ.

Ο Απόστολος Χρήστου στόχευσε… το βάθρο, μετά τον απίστευτο χρόνο που έκανε στα ημιτελικά (52.09) των 100μ. στο ύπτιο. Ο Έλληνας κολυμβητής όμως έδειξε να… μένει από δυνάμεις στον τελικό και κατέκτησε την πέμπτη θέση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, σε έναν πάρα πολύ γρήγορο τελικό.

Ο 25χρονος κολυμβητής τερμάτισε στην πέμπτη θέση με χρόνο 52,57 και είδε τον Ιταλό, Τόμας Τσεκόν, να “σπάει” το παγκόσμιο ρεκόρ με 51.60 και να παίρνει το χρυσό μετάλλιο.

Τα άλλα δυο μετάλλια κρίθηκα στην… τρίχα! Τη δεύτερη και τρίτη θέση κατέλαβαν αντίστοιχα οι Αμερικανοί Ράιαν Μέρφι (51.97) και Χάντερ Άρμστρονγκ (51.98). Πρόκειται για την πιο γρήγορη κούρσα στην ιστορία των 100μ. ύπτιο, με τους τρεις αθλητές να κατεβαίνουν τα 52 δευτερόλεπτα.