16.7 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Πάλεψε με την Μπαρτσελόνα ο Παναθηναϊκός, αλλά…

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε όσο μπορούσε απέναντι σε μια ομάδα με ποιότητα και σαφώς πιο καλοδουλεμένη, όπως ήταν η Μπαρτσελόνα, αλλά δεν απέφυγε την ήττα (74-88) στο ΟΑΚΑ, για την 30ή αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» ήταν πολύ καλοί κατά διαστήματα αλλά δεν είχαν διάρκεια απέναντι στους Καταλανούς, που είχαν την εμπειρία αλλά και το βάθος στον πάγκο τους για να βρουν λύσεις.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 25-22 στην πρώτη περίοδο, βρέθηκε πίσω (36-43) στο ημίχρονο και, ουσιαστικά, πλήρωσε το επιμέρους σκορ 10-3 που δέχθηκε στο ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +14 (53-39) για τους «Μπλαουγκράνα».

Ακόμη κι έτσι ωστόσο οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη προσπάθησαν, στο 35΄ ο Παπαγιάννης με τρίποντο μείωσε στους έξι (73-67), αλλά η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν βρήκε αντίδοτο στα μακρινά σουτ των Μίροτις και Τόμπι, που οδήγησαν την Μπαρτσελόνα εκ του ασφαλούς στην 20ή νίκη σε 30 παιχνίδια.

Βίοι αντίθετοι, η ελληνική ομάδα παρέμεινε στις δέκα νίκες αλλά έφτασε στις 20 ήττες…