24.5 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Ο Προμηθέας πήρε νίκη και διαφορά από την ΑΕΚ

Ο Προμηθέας νίκησε με 85-72 την ΑΕΚ στην Πάτρα σε εξ αναβολής αγώνα της 19ης ημέρας στη Basket League, υπερκαλύπτοντας τη διαφορά της ήττας του (70-73) στον πρώτο γύρου.

Η αχαϊκή ομάδα, που πλησίασε σε απόσταση μιας νίκης την πρώτη τετράδα, είχε κορυφαίο τον Κάουαν, ο οποίος σημείωσε 22 πόντους και μοίρασε 12 ασίστ.

Ο Χογκ τελείωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους και επτά ριμπάουντ ενώ από την ΑΕΚ Ουίλιαμς και Μίτσελ είχαν από 11 πόντους.

Η Ένωση προηγήθηκε (15-8) στα μέσα της πρώτης περιόδου, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν γρήγορα και πέρασαν μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-21), ενώ με ηγέτες στην επίθεση Κάουαν και Χογκ προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 47-42.

Ο ρυθμός ευνοούσε τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν άφησαν ανεκμετάλλευτη τη συνεχιζόμενη αστοχία της ΑΕΚ και έφτασαν στο +12 (60-48) στο 27΄, αλλά ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων απέφερε σερί 12-0 και την ισοφάριση (60-60) στο 30΄.

Το come back της Ένωσης, ωστόσο, δεν είχε συνέχεια, αφού οι «κιτρινόμαυροι» έμειναν άποντοι για περίπου πέντε λεπτά και ο Προμηθέας έφτασε στο 72-60 στο 35΄, το οποίο προστάτευσε ως το τέλος.