28.7 C
Κυριακή, 23 Ιουνίου, 2024

Ο Προμηθέας έκανε ό,τι ήθελε κόντρα στον Άρη και έφτασε με άνεση στο 1-0

Ηχηρό προβάδισμα πήρε ο Προμηθέας Πάτρας απέναντι στον Άρη επικρατώντας με 79-60 για το πρώτο παιχνίδι της μεταξύ τους σειράς στο πλαίσιο της α’ φάσης των Playoffs του ελληνικού πρωταθλήματος μπάσκετ.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου επέβαλε την κυριαρχία της στο μεγάλο διάστημα του αγώνα και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League, με την υπόθεση να κρίνεται στις δύο νίκες και πλέον οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για την ερχόμενη Δευτέρα (20/05, 20:15, ΕΡΤ3) στο «Αλεξάνδρειο» για το Game 2.

Το ξεκίνημα ήταν εκρηκτικό από τους γηπεδούχους οι οποίοι προηγήθηκαν με 14-2 μετά από μόλις τέσσερα λεπτά αγώνα, με τον Άρη να αντιδρά άμεσα και να μειώνει στο 18-14 χάρη στα περιφερειακά σουτ των Σταρκ και Γκάλινατ, με το 1ο δεκάλεπτο να λήγει στο 25-16.

Στη συνέχεια, οι Θεσσαλονικείς βελτίωσαν αισθητά την άμυνά τους, ενώ τα ποσοστά και από τις δύο ομάδες έπεσαν, κάτι που δεν ενόχλησε τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη που μείωσαν ακόμα και στο καλάθι για το 37-35 με το οποίο έληξε το ημίχρονο.

Παρόλα αυτά, η εικόνα αυτή δεν συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος αφού οι Πατρινοί βρήκαν ξανά τον επιθετικό ρυθμό που τους αρέσει και κατόρθωσαν να ανακτήσουν ένα διψήφιο προβάδισμα ασφαλείας, κλείνοντας το 3ο δεκάλεπτο με το σκορ υπέρ τους στο 55-46.

Στην τελευταία περίοδο, ήρθε η κατάρρευση για τους φιλοξενούμενους που δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν εκ νέου στη διεκδίκηση της αναμέτρησης, με τον Ρέινολντς να οδηγεί επιθετικά τον Προμηθέα και τον Χέιλ να ολοκληρώνει την υπόθεση νίκης και τυπικά για την ομάδα του φτάνοντας ακόμα και στο +20 (76-56) με το τελικό 79-60 να αποτελεί το τελικό σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-16, 37-35, 55-46, 79-60

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Μπαζίνας 6, Χάμιλτον 14 (2), Χρυσικόπουλος 9 (2), Ετσενίκε 13, Χέιλ 12 (3), Ρέινολντς 13 (2), Κάουαν 10 (2), Πλώτας, Πάπας, Λάγιος, Στέφενς 2, Καραγιαννίδης

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 3, Μπλούμπεργκς 3, Μποχωρίδης 3, Ντε Σόουζα 13, Γκάλινατ 17 (3), Σλαφτσάκης 2, Σταρκ 6 (2), Σανόγκο 7, Κατσίβελης, Περσίδης 5 (1), Χάρελ 1, Καλογήρος

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 12/21 δίποντα, 11/30 τρίποντα, 22/32 βολές, 32 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 13 λάθη 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 22 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 16/35 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 10/19 βολές, 42 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 17 επιθετικά), 14 ασίστ, 17 λάθη, 3 κλεψίματα, 25 φάουλ

Το πρόγραμμα της σειράς:

Game 1: Προμηθέας – Άρης 79-60Game 2: Άρης – Προμηθέας (20/05, 20:15)Game 3: Προμηθέας – Άρης – Δεν έχει οριστεί