35.2 C
Τρίτη, 18 Ιουνίου, 2024

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και ισοφάρισε 2-2 νίκες στους τελικούς

Οι πράσινοι επικράτησαν με 88-85 και το πρωτάθλημα θα κριθεί στο OAKA την Παρασκευή

Στο ΟΑΚΑ (14/6, 21:15) θα κριθεί ο εφετινός πρωταθλητής της Basket League, μετά το τεράστιο break του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ, με το οποίο ισοφάρισε τη σειρά των τελικών σε 2-2. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 88-85 του Ολυμπιακού, εξαργυρώνοντας το σπουδαίο δεύτερο ημίχρονό τους, όταν και σημείωσαν τη μεγάλη ανατροπή. Ακόμη μία τεράστια εμφάνιση από τον Κέντρικ Ναν με 25 πόντους!

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με μεγαλύτερο ενθουσιασμό, υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό σε δύο λάθη και με το 5-0, τον Αταμάν σε τάιμ άουτ. Ο Τούρκος τεχνικός ηρέμησε τους παίκτες του οι οποίοι βρήκαν τον τρόπο να σκοράρουν κι όχι απλά να μειώσουν, αλλά να προσπεράσουν με καλάθι του Λεσόρ (9-10, 5’). Παπανικολάου και Γουόκαπ είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση και με δικά τους καλάθια επανέφεραν τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ (16-14, 8’) με τους Μιλουίνοφ και Γουίλιαμς Γκος να αναλαμβάνουν για το 22-17.

Η είσοδος Σλούκα, Γκριγκόνις και Αντετοκούνμπο κατάφερε να βρει πιο εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι, αλλά ο Γουίλιαμς Γκος έκανε το ίδιο πράγμα εκμεταλλευόμενος την άμυνα του Ναν (30-24, 14’). Ο Αμερικανός του Ολυμπιακού έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα, αλλά ένα εύστοχο τρίποντο του Πετρούσεφ ήταν αυτό έδωσε διψήφια διαφορά πόντων (39-29, 16’). Με τον Παπανικολάου στο «4» και τον Λαρεντζάκη να φτάνει τους 10 πόντους, οι «ερυθρόλευκοι» παρέμεναν σε θέση οδηγού με… αέρα (47-36, 18’). Σλούκας και Ναν φρόντισαν να προσφέρουν πόντους, αλλά την καλύτερη ψυχολογία στους φιλοξενούμενους την έδωσε ο Γκραντ που βρήκε στόχο από τα 10 μέτρα στο τέλος της ανάπαυλας ρίχνοντας τη διαφορά στους 7 πόντους (51-44, 20’).

Στην τρίτη περίοδο οι ομάδες σκόραραν με μεγαλύτερη δυσκολία, τουλάχιστον στα πρώτα της λεπτά. Ο Γκραντ ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά στο παρκέ και με δικές του προσπάθειες κατάφερε να φέρει τον Παναθηναϊκό κοντά στο σκορ (54-52, 25’). Οι γηπεδούχοι είχαν χάσει τη συγκέντρωσή τους, έκαναν λάθη και μαζί εύκολους πόντους στον Ναν που έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (54-56, 27’). Χάρη στον Κάνααν οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ορισμένες λύσεις (64-64, 30’).

Το πρωτάθλημα του Ολυμπιακού ή η επιστροφή των τελικών στο ΟΑΚΑ για Game 5 θα κρινόταν στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι λεπτομέρειες θα έκαναν τη διαφορά. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τρεις βολές του Πετρούσεφ κι ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη, αλλά ο Παναθηναϊκός έμεινε ψύχραιμος διατηρώντας την ισορροπία (70-70, 33’). Ο Ναν είχε πάρει φορά και ήταν αυτός που έκανε το 71-77 (35’) βάζοντας πίεση στον Ολυμπιακό, όχι μόνο ως προς το αποτέλεσμα, αλλά και ψυχολογική. Ο Αμερικανός γκαρντ των φιλοξενούμενων διέλυε κάθε άμυνα είτε με σκορ είτε με ασίστ και ο Λεσόρ με κάρφωμα μετέτρεψε το σκορ σε 73-81 (36’). Στο χρόνο που απέμενε οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μειώνοντας με τον Πίτερς σε 83-85 (39’). Ο Λεσόρ με 1/2 βολές έκανε το 83-86 με 40’’ για τη λήξη και στη συνέχεια ο Κάνααν σε δύο ανενόχλητα τρίποντα αστόχησε. Ο Ναν που φημίζεται για την ευστοχία του από τη γραμμή έκανε 0/2 και ο Γκος με 1/2 έκανε το 84-86. Ο Ολυμπιακός έκανε φάουλ ως όφειλε (10’’ για τη λήξη έμεναν), ο Γκραντ ήταν ψύχραιμος και με 2/2 βολές έκανε το 84-88. Ο Παπανικολάου κέρδισε δικαίωμα για τρεις βολές (4.6 για το φινάλε) αλλά με 1/3 (αστόχησε εσκεμμένα στην τελευταία) δεν άλλαξε τίποτα και το ματς ολοκληρώθηκε με 85-88.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 51-44, 64-64, 85-88