33.5 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Ο Ολυμπιακός νίκησε 2-0 την ΑΕΚ και έχει το πάνω χέρι για την έξοδο στην Ευρώπη

Οι «ερυθρόλευκοι» σκαρφάλωσαν στην 3η θέση της βαθμολογίας και έχουν δύο ευκαιρίες με Παναθηναϊκό την Κυριακή και Φιορεντίνα στις 29 Μαΐου να σφραγίσουν το ευρωπαϊκό εισιτήριο

Μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, που «ψαλίδισε» τις ελπίδες του Ολυμπιακού για τον τίτλο, ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ κατέστησε σαφές στους παίκτες του, ότι έπρεπε να κερδίσουν σήμερα την ΑΕΚ και να ανέβουν στην βαθμολογία, για να εξασφαλίσουν τη συμμετοχή της ομάδας στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και του χρόνου και το έκαναν με τον Όρτα να πετυχαίνει και τα δύο γκολ στο 2-0.

Έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού του το χειρότερο σενάριο, να τερματίσει η ομάδα του 4η στο πρωτάθλημα, να χάσει στον τελικό του Europa Conference League από την Φιορεντίνα και να κερδίσει ο Άρης το Κύπελλο Ελλάδος, που σημαίνει ότι ο Ολυμπιακός μένει εκτός Ευρώπης, ο Βάσκος τεχνικός έστησε την ομάδα με πρώτο στόχο να μην δεχθεί γκολ και από εκεί και πέρα με πίεση ψηλάκαι υπομονή να κυνηγήσει το γκολ, που θα δώσει τους 3 βαθμούς της νίκης και το πλάνο του πέτυχε. Σε έναν αγώνα όπου στο α΄ ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν καλύτερη, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει επιθετικά, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στο β΄ ημίχρονο το παιχνίδι ξεκίνησε όπως τελείωσε το α΄ μέρος, αλλά σιγά-σιγά ο Ολυμπιακός άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, αύξησε την πίεση καιο στο 65΄ ο Στάνκοβιτς αρχικά απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Ελ Καμπί από κοντά, ο Μαροκινός δεν άφησε την φάση, έκανε το γύρισμα στην περιοχή και η μπάλα έφτασε στον Όρτα που ήταν στα όρια όπου με πλασέ έκανε το 1-0. Ο Ολυμπιακός ήλεγχε το παιχνίδι, με τον Ελ Κααμπί στο 83΄ και τον Φορτούνη στο 89΄ να χάνουν ευκαιρίες και ενώ η ΑΕΚ στο 91΄έφθασε κοντά στην ισοφάριση με τον Τσούμπερ ν ακάνει το διαγώνιο σουτ, ο Τζολάκης να αποκρούει με δυσκολία και ο Κίνι να προλαβαίνει να καλύψει τον Πόνσε πριν εκτελέσει σε κενή εστία, στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Όρτα είδε εκτός θέσης τον Στάνκοβιτς, έκανε σέντρα-σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.