26.9 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Ο Μπενζεμά σκόραρε εις διπλούν, αλλά πέτυχε… αρνητικό ρεκόρ

Ο Καρίμ Μπενζεμά έχει εξαιρετική… επαφή με τα αντίπαλα δίκτυα, όμως εν προκειμένω μαζί με το γκολ που έβαλε, πέτυχε και ένα… αυτογκόλ!

Η Αλ Ιτιχάντ αντιμετωπίζει την Αλ Τααβόν για το πρωτάθλημα της Σαουδικής Αραβίας και ο Γάλλος είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής μέχρι στιγμής.

Ο Μπενζεμά άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης με δυνατή κεφαλιά, αλλά στάθηκε… άτυχος τέσσερα λεπτά αργότερα. Από εκτέλεση κόρνερ, είχε επαφή με την μπάλα και την έστειλε άθελά του στα δίκτυα της ομάδας του (1-1).

Μολονότι ο Γάλλος κοντεύει να «κλείσει» τα 36 χρόνια ζωής σύντομα, αυτό ήταν μόλις το πρώτο αυτογκόλ της καριέρας του, καταγράφοντας έτσι μία… περίεργη αρνητική επίδοση…

Αυτό έρχεται και σε μία ιδιαίτερη στιγμή και για τον ίδιο, έπειτα από τις κατηγορίες που του έχουν προσάψει Γάλλοι πολιτικοί πως έχει σχέση με τρομοκρατική οργάνωση και την απάντησή του, ότι θα κινηθεί νομικά εναντίον του Υπουργού Εσωτερικών της χώρας του…