14.3 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ο Γιάννης οδηγεί τους Μπακς στον τίτλo

Με μια μεγάλη εμφάνιση, οι Μπακς νίκησαν στην Αριζόνα τους Φοίνιξ Σανς με 123-119, έκαναν το 3-2 στη σειρά των τελικών κι απέχουν μόλις μια νίκη από το πρωτάθλημα.

Αυτή θα προσπαθήσουν να την πετύχουν τα ξημερώματα της Τετάρτης στην έδρα τους και να γράψουν ιστορία, κατακτώντας το δεύτερο πρωτάθλημα στην Ιστορία του Μιλγουόκι.

Τα «ελάφια» ευτύχησαν να έχουν σε μεγάλη μέρα την τριπλέτα Αντετοκούνμπο, Μίντλετον, Χόλιντεϊ που σημείωσε 88 πόντους και οδήγησε στη νίκη την ομάδα του Μάικ Μπουντενχόλζερ.

Οι Μπακς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 37-21 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια, όμως, έπαιξαν πιο σκληρή άμυνα, μείωσαν στο ημίχρονο σε τρεις πόντους, ενώ στην τρίτη περίοδο προηγήθηκαν με 10 (100-90).

Η φάση του αγώνα πάντως έγινε λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Οι Σανς ήταν ένα πόντο πίσω στο σκορ (119-120) και είχαν την κατοχή. Ο Χόλιντεϊ, όμως, έκλεψε την μπάλα από τον Μπούκερ και πάσαρε στον Giannis, ο οποίος κάρφωσε και κλείδωσε τη νίκη.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ακόμα μία ηγετική εμφάνιση με 32 πόντους (14/22 δίποντα, 4/11 βολές), 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 41 λεπτά, όντας μόλις ο πέμπτος παίκτης στην Ιστορία των τελικών με 30+ πόντους, 5+ ασίστ, 5+ ριμπάουντ και κανένα λάθος, μετά τους Λεμπρόν Τζέιμς, Κέβιν Ντουράντ, Μάτζικ Τζόνσον και Λάρι Μπερντ.

Ακόμη, έγινε ο πρώτος στην ιστορία των τελικών με 30+ πόντους, 10+ ριμπάουντ, 5+ ασίστ και 60% εντός πεδιάς, ενώ μαζί με τους Χόλιντεϊ και Μίντλετον είναι η πέμπτη τριπλέτα (σε τελικούς) με 25+ πόντους και 50% εντός πεδιάς και η πρώτη μετά τους Μάτζικ Τζόνσον, Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ και Τζέιμς Γουόρθι το 1985.

Ο Κρις Μίντλετον είχε 29 πόντους (9/15 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/3 βολές), 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και ο Τζρου Χόλιντεϊ πραγματοποίησε «θεϊκή» εμφάνιση με 27 πόντους (9/14 δίποντα, 3/6 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 13 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 42 λεπτά.

Για τους γηπεδούχους, ο Ντέβιν Μπούκερ μέτρησε 40 πόντους με 17/33 σουτ, ο Κρις Πολ είχε 21 πόντους, 11 ασίστ και ο ΝτιΆντρε Έιτον 20 πόντους και 10 ριμπάουντ.