31.8 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Ο Βέγκχορστ έσωσε την Ολλανδία και «πόνεσε» την… Πολωνία, ανατροπή με σκορ 2-1

Άλλη μια ανατροπή στο Euro 2024, με την Ολλανδία να καταφέρνει να ανατρέπει το εις βάρος της 1-0 της Πολωνίας σε 2-1. Το γκολ για τους Πολωνούς πέτυχε ο Μπούκσα ενώ οι Ολλανδοί ισοφάρισαν με τον Χάκπο στο 30’ και ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο 83ο λεπτό όταν ο Βέγκχορστ έβαλε τη μπάλα στα δίχτυα 2 λεπτά αφότου είχε περάσει στον αγώνα.

Ισόπαλο το πρώτο ημίχρονο (1-1), με την Ολλανδία να χάνει σωρεία ευκαιριών

Η Ολλανδία μπήκε πολύ πιο δυνατά από την Πολωνία στο παιχνίδι και σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες μέχρι να την «ξυπνήσει» ο Μπούκσα στο 16ο λεπτό, ανοίγοντας το σκορ για τους Πολωνούς πηδώντας ψηλότερα από όλους στο κόρνερ που εκτέλεσε ο Ζιελίνσκι.

Μετά από τόσες φάσεις που απώλεσαν οι «Οράνιε», κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Χάκπο ένα λεπτό πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα, με σουτ που κόντραρε στον Σαλάμον και άφησε τον Σέζνι ανήμπορο να αντιδράσει.

«Καθάρισε» ο Βέγκχορστ στο 2ο ημίχρονο και «ξέρανε» τους Πολωνούς

Στο δεύτερο μέρος και οι δύο ομάδες δημιούργησαν ποιοτικές ευκαιρίες, όμως το ματς φαινόταν να πηγαίνει στη «μοιρασιά». Ο Ρόναλντ Κούμαν έκανε όμως την κίνηση «ματ» πέρασε τον Βέγκχορστ στο παιχνίδι και εκείνος τον έβγαλε «ασπροπρόσωπο» σκοράροντας άμεσα.

Πολωνία (Μίχαλ Πρόμπιερζ): Σέσνι, Σαλάμον (86’ Μπερεσίνσκι), Μπέντναρεκ, Κίβιορ, Φρανκόφσκι, Ζιελίνσκι (77’ Πιοτρόφσκι), Ρόμαντσουκ (55’ Σλις), Ζαλέφσκι, Ουρμπάνσκι (55’ Σβιντέρσκι), Μπούκσα, Σ. Σιμάνσκι (46’ Μόντερ).Ολλανδία ( Ρόναλντ Κούμαν): Φερμπρούχεν, Ντάμφρις, Ντε Φράι, Φαν Ντάικ, Άκε (87’ Φαν Ντε Φεν), Σούτεν, Ρέιντερς, Βέρμαν (62’ Βαϊνάλντουμ), Σίμονς (62’ Μάλεν), Ντεπάι (81’Βέγκχορστ) , Χάκπο (81’ Φριμπόνγκ)

Βαθμολογία και πρόγραμμα 4ου ομίλου (Θέση/ Ομάδα/ Αγώνες / Πόντοι):1. Ολλανδία 1 32. Γαλλία 0 03. Αυστρία 0 04. Πολωνία 1 0

1η αγωνιστική:Πολωνία – Ολλανδία (16/6) 1-1 (16’ Μπούκσα / 29’ Χάκπο, 83’ Βέρχοστ)Αυστρία – Γαλλία (17/6, 22:00)2η αγωνιστική:Πολωνία – Αυστρία (21/6 , 19:00)Ολλανδία – Γαλλία (21/6, 22:00)3η αγωνιστική:Ολλανδία – Αυστρία (25/6, 19:00)Γαλλία – Πολωνία (25/6, 19:00)