16.2 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ο Απόλλωνας Πάτρας λύγισε (και) τον ΠΑΟΚ

Με πρωταγωνιστές Τσαλμπούρη – Δίπλαρο και 17 εύστοχα τρίποντα, που συνιστά την καλύτερη φετινή επίδοση στην Basket League, ο Απόλλωνας νίκησε στην Πάτρα τον ΠΑΟΚ με 95-91, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής.

Οι Πατρινοί σημείωσαν την τέταρτη νίκη τους στο πρωτάθλημα και προσπέρασαν στη βαθμολογία τον ΠΑΟΚ, που έχει πια ρεκόρ 2-6.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο να επιστρέψουν από το -21 να προσπεράσουν με τέσσερις πόντους δύο λεπτά πριν από το τέλος, αλλά στο φινάλε δεν είχαν σωστές επιλογές.

Ο Τσαλμπούρης ήταν κορυφαίος για τους νικητές με 25 πόντους και 6 ασίστ, όμως πρόσωπο του αγώνα στο φινάλε ήταν ο Δίπλαρος (12π., 6ασ., 3ριμπ.) καθώς στα τελευταία 6” είχε 4/4 βολές ενώ έκανε το κλέψιμο στην τελευταία κατοχή του ΠΑΟΚ, πάνω στον Λοβ.

Για τους Θεσσαλονικείς -που πήραν 42 πόντους μέσα από το «ζωγραφιστό»- ο ΝτιΛίο είχε 24 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Λοβ 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.