22.7 C
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Ούτε στην Αγία Πετρούπολη το πρώτο «διπλό» του Ολυμπιακού

Ούτε στην Αγία Πετρούπολη κατάφερε να σημειώσει την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στη φετινή Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός…

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πλήρωσε, εν πολλοίς, το «ξέφραγο αμπέλι» που ήταν η άμυνά του στο πρώτο ημίχρονο, όταν δέχθηκε 49 πόντους από τη Ζενίτ, γνωρίζοντας την τρίτη ήττα στη διοργάνωση (78-84).

Οι «ερυθρόλευκοι» είδαν το ρεκόρ τους να υποχωρεί στο 6-3 και τους Ρώσους να τους πιάνουν στην κατάταξη, καθώς για τη Ζενίτ ήταν η έκτη νίκη.

Οι Ρώσοι ξέφυγαν με 7-2 και 10-4, αλλά με τον Ουόκαπ να σκοράρει 10 πόντους οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 12-12, πριν ο Φράνκαμπ κάνει το 20-12 της Ζενίτ. Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 8-0 (δύο τρίποντα Βεζένκοφ, Ντόρσεϊ και δίποντο του Ουόκαπ) για το 20-20.

Η άμυνα των φιλοξενούμενων εξακολουθούσε να πάσχει και στη β΄ περίοδο, με αποτέλεσμα η Ζενίτ να προηγείται σταθερά ως το ημίχρονο. Ταυτόχρονα, η επίθεση του Ολυμπιακού έβρισκε λύσεις, κυρίως μέσα από τη ρακέτα με Φαλ και Μαρτίν και κάπως έτσι το πρώτο 20λεπτο έκλεισε στο 49-43 για τους Ρώσους.

Με 2/2 βολές του Φαλ, που έφτασε τους 11 πόντους, οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν τη Ζενίτ στον έναν πόντο, 58-57 (σκορ 3ου δεκαλέπτου), έχοντας περιορίσει στους 9 πόντους τη Ζενίτ, αλλά πέτυχε μόλις 14 πόντους.

Ο Ολυμπιακός προσπέρασε για πρώτη φορά στον αγώνα (58-59) με καλάθι του Φαλ, αλλά η Ζενίτ έτρεξε σερί 9-0 για το 67-59, ενώ ο Λόιντ έγραψε το 74-66.

Ο Λαρεντζάκης μείωσε σε 74-68 και ο Σλούκας με τρίποντο σε 76-71, αλλά οι Ζούμπκοφ, Μπαρόν και Πονίτκα έβαλαν τέλος στις ελπίδες των φιλοξενούμενων για την ανατροπή.

Με το σκορ στο 82-73 και 29΄΄ να απομένουν για τη λήξη, ο Ολυμπιακός απλώς κατάφερε να μειώσει στυο τελικό 84-78, μειώνοντας τουλάχιστον τη διαφορά, που μπορεί να παίξει το ρόλο της στο τέλος της κανονικής περιόδου.