25 C
Κυριακή, 16 Ιουνίου, 2024

Ολυμπιακός 73-85: Διπλό «ανάσα» με άψογη εμφάνιση στη Γαλλία

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει ένα πολύ σημαντικό διπλό στη Γαλλία. Οι «ερυθρόλευκοι» φιλοξενήθηκαν στην έδρα της Βιλερμπάν για τη 16η αγωνιστική της Euroleague και κατάφερνα να επικρατήσουν με 85-73.

Μετά από 2 ήττες στη διοργάνωση, οι Πειραιώτες βρήκαν τον δρόμο προς τις νίκες, κάνοντας μία άψογη εμφάνιση στο Λιόν.

Το ματς:

Ο Πάρις Λι ήταν αυτός που πέτυχε το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης στο 08:49, με τον Ολυμπιακό να απαντάει με καλάθι του Πίτερς και του Γουόκαπ για το 2-4.

Ο «πρώην» παίκτης του Παναθηναϊκού, Λι, είχε κάνει το 7-4 στο 06:20, με τους Πειραιώτες όμως με ένα σερί 9-0 και κύριο πρωταγωνιστή τον Πίτερς, να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ με 13-7.

Οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει στο καλάθι (11-13) στο 02:59, αλλά ο Κάνααν με τρίποντο είχε πάει τη διαφορά στο +5. Η Βιλερμπάν με βολές του Σκοτ είχε ισοφαρίσει σε 16-16 στο 01:45, όμως οι «ερυθρόλευκοι» μέχρι το τέλος της περιόδου έδειξαν συνέπεια σε άμυνα και επίθεση.

Eurokinissi

Αυτός είναι και ο λόγος που τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με μπάζερ μπίτερ τρίποντο του Παπανικολάου και το υπέρ τους 25-18. Ο Πίτερς ήταν πρώτος σκόρερ με 8 πόντους, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να είχε 5/7 δίποντα και 3/3 βολές.

Το πρώτο καλάθι του δευτέρου δεκαλέπτου το είχε πετύχει ο Καμπαρό για το 20-25 στο 09:39 με γκολ-φάουλ. Ο Ολυμπιακός είχε απαντήσει με δίποντο του Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος στο 09:16.

Με επιμέρους σκορ 8-2 (δύο τρίποντα ο ΜακΚίσικ), οι Πειραιώτες είχαν πάρει προβάδισμα 9 πόντων στο 06:58. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας που ήταν σε εξαιρετική βραδιά, είχαν πάρει για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο 05:49, μετά από βολές του Φίλιπ Πετρούσεφ (28-38).

Eurokinissi

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να μειώσουν, ωστόσο η διαφορά δεν έπεφτε από τους 10 (33-43 στο 03:43 μετά από βολές του Σκοτ). Στο 02:13, ο ΜακΚίσικ με δίποντο είχε κάνει το 35-47, ενώ ο ίδιος παίκτης, είχε διαμορφώσει το 37-49 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Ο «Σακ» ήταν τρομερός με 13 πόντους στη 2η περίοδο. Ο Ολυμπιακός είχε 9/9 βολές και 11/13 δίποντσ.

Το δεύτερο μέρος

Ο Γιουσούφα Φαλ είχε πετύχει το πρώτο καλάθι του δευτέρου μέρους για το 39-49 στο 09:36. Ο Ολυμπιακός με 5 πόντους του Πίτερς και 3 του Γουόκαπ, είχε πάει τη διαφορά για πρώτη φορά στους 18 στο 08:17 (39-57).

Οι Γάλλοι δεν θέλανε να τα παρατήσουν και έδειξαν… σκληράδα, μιας και με ένα επιμέρους σκορ 13-2, είχαν μειώσει στους 7 στο 03:52 (52-59).

Eurokinissi

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ωστόσο, δεν έδειχνε διατεθειμένη να πάθει ότι στην Μπολόνια. Με ένα σερί 12-0 και κύριο πρωταγωνιστή τον Κάνααν, είχε κάνει το 52-71 στο 01:09.

Στο τέλος της περιόδου, ο Πάρις Λι είχε πετύχει μπάζερ μπίτερ τρίποντο, ωστόσο ο Ολυμπιακός είχε μια πολύ καλή διαφορά 14 πόντων (57-71).