17.6 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Ολυμπιακός για «φίλημα», νίκησε την Εφές και παραμένει πρώτος

Δεν σταματά πουθενά φέτος ο Ολυμπιακός στη Euroleague. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε απόψε στο ΣΕΦ ακόμη ένα βήμα προς το πλεονέκτημα της έδρας, επικρατώντας επί της Αναντολού Εφές με 76-70. Οι ”ερυθρόλευκοι” παρέμειναν στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας ως κορυφαίο τον Σάσα Βεζένκοβ με 23 πόντους ενώ ακολούθησαν οι Λούντζης(13 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Φαλ(10 πόντοι) και Μακίσικ(10 πόντοι, 4 ασίστ).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε… φουριόζος το παιχνίδι, προηγήθηκε με 8-0 και σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο χάρη στην εξαιρετική του άμυνα και τις καλές επιλογές στην επίθεση είχε σημαντική διαφορά και στο 10′ ήταν μπροστά στο σκορ με 22-13, έχοντας σε σπουδαίο βράδυ τον Μουστάφα Φαλ. Στη δεύτερη περίοδο με τον Μιχάλη Λούντζη να πραγματοποιεί σπουδαία εμφάνιση, οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και στο +15(40-25) στο 18′ με το ημίχρονο να κλείνει στο 41-31.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Μπαρτζώκα συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, στο 27′ έφτασε την διαφορά μέχρι και το +16(59-43) αλλά ένα σερί 9-0 των Τούρκων μείωση την διαφορά στους εννιά, 59-52 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την αντεπίθεση και κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 62-58 οκτώ λεπτά πριν το τέλος. Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση, έπαιξε συγκλονιστική άμυνα και με ένα σερί 8-3, ξέφυγε στο 35′ με 70-61.

Στα κρίσιμα σημεία ”μίλησε” η κλάση του Σάσα Βεζένκοβ, η Εφές αστόχησε σε τρίποντα που θα την έβαζαν στη διεκδίκηση της νίκης και ο Ολυμπιακός πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας με 76-70.

Tα δεκάλεπτα: 22-13, 41-31, 59-52, 76-70