Ολυμπιακοί Αγώνες – Άρση Βαρών: Χρυσή με Ολυμπιακό ρεκόρ η Χου

ΚΩΣΤΑΣ ΧΟΛΙΔΗΣ
24.07.2021 | 09:56

Η Ζιχούι Χου
2021 LUCA BRUNO / AP PHOTO

Η Ζιχούι Χου μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο την κατηγορία των 49κ. στην άρση βαρών αφού κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο κάνοντας Ολυμπιακό ρεκόρ σε αρασέ, ζετέ και σύνολο.

Η Κινέζα Ζιχούι Χου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία 49κ. της άρσης βαρών, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Η 24χρονη αθλήτρια σήκωσε 94 κιλά στο αρασέ και 116 στο ζετέ και, με 210 κιλά στο σύνολο ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Και οι τρεις επιδόσεις της Χου αποτελούν Ολυμπιακά ρεκόρ, κάτι που όμως ήταν αυτονόητο, δεδομένου ότι οι κατηγορίες βάρους έχουν αλλάξει σε σχέση με τις προηγούμενες διοργανώσεις.

Το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Τσάνου Σαϊκχόμ Μιραμπάι από την Ινδία με 202κ. (87 στο αρασέ και 115 στο ζετέ), ενώ το… απόλυτα ασιατικό βάθρο συμπλήρωσε η Γουίντι Τσαντίκα Αϊσάχ από την Ινδονησία με 194κ. (84 και 110).

Η πρώτη οκτάδα στα 49κ. των γυναικών:

1. Ζιχούι Χου (Κίνα) 210κ. (94+116)

2. Τσάνου Σαϊκχόμ Μιραμπάι (Ινδία) 202κ. (87+115)

3. Γουίντι Τσαντίκα Αϊσάχ (Ινδονησία) 194κ. (84+110)

4. Γουάν-Λινγκ Φανγκ (Κινεζική Ταϊπέι) 181κ. (80+101)

5. Νίνα Στερξ (Βέλγιο) 180κ. (81+99)

6. Λούντια Μαργκιέλα Μοντέρο (Κούβα) 178κ. (82+96)

7. Αναϊς Μισέλ (Γαλλία) 177κ. (78+99)

8. Μπεατρίς Ελίζαμπεθ Πιρόν (Δομηνικανή Δημ.) 176κ. (81+95)

*Το SPORT24 είναι στο επίκεντρο του παγκόσμιου αθλητισμού, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Συνεχής αθλητική ενημέρωση και ειδησεογραφία για το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών, τον πίνακα των μεταλλίων όλων των χωρών που συμμετέχουν και τις επιτυχίες των Ελλήνων Αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Μη χάσετε καμία στιγμή από τη δράση των Ολυμπιακών Αγώνων ακολουθώντας το SPORT24 στο Google News!

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ – ΜΠΕ