13.4 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ξεκίνημα με νίκη για τον Βόλο

Ο Βόλος εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες του κι έκανε νικηφόρα πρεμιέρα στο εφετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας 2-1 της Λαμίας, που έμεινε με τις… ευκαιρίες.

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες καλές στιγμές και τελικές, αλλά πήγαν στα αποδυτήρια με «βάρος» δύο τερμάτων (0-2).

Πιο αποτελεσματικοί οι Θεσσαλοί, άνοιξαν το σκορ στο 8ο λεπτό με τον Μπαρτόλο, ο οποίος πήρε το «ριμπάουντ» από το δοκάρι σε σουτ του Ρομέρο και πλάσαρε εύκολα από κοντά.

Το 2-0 ήρθε για τους Βολιώτες στο 41΄ με το καταπληκτικό γυριστό σουτ του Φαν Φερτ, μετά από την ασίστ του Ρεγκατίν.

Μη έχοντας τίποτα να χάσει επιογή στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου μπήκε πολύ επιθετικά και κατάφερε να μειώσει στο 52΄ με τον Τιρόνε. Για το γκολ της Λαμίας, πάντως, φέρει μεγάλη ευθύνη ο τερματοφύλακας του Βόλου, Κλέιμαν.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ για να ισοφαρίσουν, δεν είχαν όμως την «καθαρή» ευκαιρία για να το κάνουν και στο τέλος έφυγαν ηττημένοι από το Πανθεσσαλικό.